Piknikler semaver üretimini arttırdı

  • Giriş : 27.06.2006 / 00:00:00

Yaz aylarının gelişi ile pikniklerin vazgeçilmezi olan çay sohbetleri semaver üretimlerini de artırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ahmet Yesevi'den gelen mirasla çayın şifalı olduğuna inanıldığı gibi, semaverin de şifa dağıtıcısı olduğuna inanılıyor. İnsanlara bir hayat, muhabbet verici, dertlere deva olarak görülen semaverin öyle şifa dağıttığına inanılır ki, eskiden Anadolu'nun birçok köşesinde hamam çıkışında ve mevlitlerde insanları rahatlatmak için semaver kaynatılır ve çay içilirmiş.

Anadolu hayatında önemli yer tutan semaver yine Anadolu edebiyatında başlı başına ayrı bir yer tutuyor. Anadolu edebiyatında semaver şifahaneye benzetiliyor.

Anadolu insanının vazgeçilmezi olan semaver günümüzde yaz aylarında bir başka önem kazanıyor. Havaların ısınmasıyla mesire ve piknik alanlarında ızgaraların yanında dem tutan semaverlerin fazlalığı üretimi artırıyor.

Havaların ısınması ile birlikte artan piknikler teneke saçtan yapılan semaver üretimlerini artırdı. Anadolu'nun bir çok köşesinde olduğu gibi Vanlı ustalarda son günlerde harıl harıl atölyelerinde semaver üretimi yapıyor.

Van'da semaver üretimi yapanlardan biri de Tayyar Karayel. Tayyar Usta, yıllardır bu meslekle uğraştığını dile ifade ederek, ilkbaharın gelişi ile birlikte kendi atölyelerinin yılda bin 500, 2 bin adet semaveri batı illerine sipariş olarak gönderdiğini kaydetti.

Semaverin halkın vazgeçemediği bir gereç olduğunu vurgulayan Karayel, "Bizim halkımız semavere çok düşkün bir millet. Semaversiz bir piknik veya bir çay sefası düşünemezler. Ondan dolayı biz burada halkımızın vazgeçemediği semaverleri imal ediyoruz. Semaver haricinde mangal, soba ve buna benzer ürünleri de üretimini yapıyorum. Genellikle kış ayları yaklaştığında kırsal kesim dediğimiz köylerde yaşayan vatandaşlar banyolarda ve ev içinde kullanmak üzere ürettiğimiz sobalara rağbet gösteriyor." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious