'Pilates' tıp merkezlerine de girdi

'Pilates' tıp merkezlerine de girdi.17244
  • Giriş : 06.07.2008 / 15:01:00

Madonna, Julia Roberts, Janet Jakson gibi ünlülerin formlarını borçlu olduğu, önceleri ince, sıkı ve düzgün vücuda sahip olmak isteyenlerin tercih ettiği pilates yöntemi, sağlık alanında da başarılı sonuçlara yol açması dolayısıyla tıp merkezlerine de gir

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eklem ve kemiklerin sağlıklı yapısını korumak için kas güçlendiren, esneten ve özellikle içsel karın kaslarının kuvvetlendirilmesi esasına dayanan sistem olan pilates, son 10 yıldır tüm dünyada Hollywood ünlüleri, sporcular, iş adamları ve hatta kraliyet ailesi mensuplarının benimsediği tüm vücudu çalıştıran adeta "sihirli değnek" olarak görülüyor.

Madonna, Denise Richards, Janet Jackson, Julia Roberts, Vanessa Williams, Brandy, Minnie Driver, Melanie Griffith, Elizabeth Berkeley, Jamie Lee Curtis, Courtney Thorne-Smith, Samuel L. Jackson, Melanie Griffith ve Daisy Fuentes gibi dünya çapındaki ünlülerin yanı sıra Türkiye'de Sezen Aksu, Yonca Evcimik, Hande Yener, Pamela ve Irmak Ünal gibi tanınmış isimlerin de başvurduğu belirtilen pilates yöntemi, artık sadece güzellik ve spor merkezlerinde uygulanmıyor.

Karın ve sırt bölgelerini eşit oranda güçlendirip, vücudun üst kısmında sağlam iskelet oluşturmayı, kas yapısını bütün haline getirmeyi amaçlayan pilates, tıp merkezlerinde menüsküs bel, boyun fıtığı ve felç geçiren hastaların tedavisinde olumlu sonuçlar sağlıyor.

Adana'da bu rahatsızlıklardan yakınan yaklaşık 300 kişiyi pilatesle sağlığına kavuşturan Fizyoterapist Zafer Aksungur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kilo verilmesini sağlamasa da ince görünüm kazandıran yöntemin vücudu dayanıklı hale getirerek sakatlanmaları da zorlaştırdığını söyledi.

Türkiye'de yaklaşık 4 yıl önce yaygınlaşan yöntemin, sağlık sektörünün de ilgisini çektiğini ifade eden Aksungur, iki yıldır tıp merkezine fizik tedavi için gelen hastalara pilates uyguladığını anlattı.

Aksungur, pilatesle tanışan hastaların bir hafta sonra kendini daha rahat hissettiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Özellikle sırt ve bel ağırlarıyla karşılaşanlar için pilates mucize gibi bir yöntem. Bir kaç seansın ardından tüm ağrılarından kurtuluyorlar. Bel, boyun fıtığı geçirenler ile yatalak hastalarda felç sonrası dönemde uygulanan pilates, bilinen fizyoterapi yöntemlerinden çok daha iyi sonuçlar sağlıyor.

Pilates çalışmalarına mmenüsküsve fıtık rahatsızlıklarından şikayetçi olarak gelenler, güle oynaya seanslardan ayrılıyor. Tıp merkezleri bu önemli uygulamayı keşfederek, hastalarının hizmetine sunmaya başladı. Çalıştığım tıp merkezinde son 6 ayda 110 kişi pilates uygulamasına katıldı."

Aksungur, son dönemde ofis çalışanlarının pilatese yöneldiğini belirterek, "Ofiste bilgisayarın karşısında uzun saatler geçiren kişilerde duruş bozuklukları, bel, kol sırt ağrıları oluşuyor. Bu nedenle ofis çalışanları pilatese ilgi gösteriyor. Ayrıca, son dönemde sınavlarını atlatan gençler pilates yapıyor. Sınavlara çalışırken duruş bozuklukları yaşayanlar, vücutlarına böylece yeni görünüm veriyor" dedi.

Kas ve iskelet sistemi uzmanlığı

Pilates ile ilgilenenlerin 10 seansta farkı hissedeceğini, 30 seansta tümüyle yepyeni bir vücuda sahip olacağını ifade eden Aksungur, haftada en fazla 4 gün seansların uygulanması gerektiğini bildirdi.

Pilates ile ilgili en sık yapılan hatalardan birinin de bilinçsiz kişiler tarafından uygulamalardan kaynaklandığını kaydeden Aksungur, şöyle devam etti:

"Hiç bilmeyen birisi CD'lerden izleyerek pilates yapamamaz. Yaptığı takdirde ciddi sıkıntılarla karşılaşabilir. Sağlıklı olmak isteyen bir kişi yanlış egzersiz sonucu sağlığından olabilir.

Ayrıca, beden eğitimi öğretmenleri yerine fizyoterapistlerden bu konuda eğitim alınmalı. Çünkü fizyoterapistler aldıkları eğitimin gereği egzersiz konusunda ve kas-iskelet sistemi konusunda özel uzmanlıkları var."

Tıp merkezinde yaklaşık 4 aydır pilates yapan Özay Eren de boyun fıtığı ve kireçlenme şikayetiyle sağlık merkezine geldiğini, burada fizik tedaviyle ilgili bilgi alırken pilates yöntemini öğrendiğini vurguladı.

Eren, haftada 3 gün uyguladığı pilates yöntemi sayesinde tüm ağrılarından kurtulduğunu söyledi.

Pilatesi 45 seanstır yapan Seral Kiş de romatoid artrit rahatsızlığı nedeniyle kaslarında çekilme yaşadığını, tedavi amaçlı uygulamalara katıldığını ifade etti.
Kiş, daha önce sabahları yataktan kalkmakta zorlandığını belirterek, "şimdi artık çok rahatım. Ağrılarımdan tamamen kurtuldum. Eskiden ayağımı kaldıramaz haldeydim, Şimdi ise bir jimnastikçi kadar rahat hareket edebiliyorum" dedi.

Sınavlara çalışırken, kitaplara fazla eğilmekten bel ağrıları ve duruş bozukluğu yaşadığını anlatan Nilay Akar da 36 seans pilates uyguladığını, artık sıkı bir vücudun yanı sıra ağrılardan kurtulmuş bir bünyeye sahip olduğunu anlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious