Pilot ölürse boş durma uçağı indir

  • Giriş : 10.08.2006 / 00:00:00

Yolculuk yaptığınız uçağın hostesi beti benzi atmış bir şekilde ’Aranızda uçak kullanmasını bilen var mı’ diye sorarsa ne yaparsınız?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

1- Bir zamanlar kokpite girmek çok kolaydı ama terör eylemlerinden sonra bunun için kapının yanında bulunan plastik baltayı kullanarak içeri girin.

2- Eğer uçağın tek bir set kontrol takımı varsa pilotu, çekerek, iterek veya taşıyarak pilot koltuğuna geçin.

3- Radyo kulaklığını takıp yardım isteyin. Radyo bağlantısının yanındaki butona basarak konuşun, dinlemek için bırakın. ’Meydey!’ diye seslendikten sonra durumunuzu anlatın ve panelin üzerinde kazılı olan uçak görüşme numaralarını bildirin. Panelin ortasındaki Altimetre adı verilen kırmızı göstergeden yüksekliğinizi görebilirsiniz. Yanıt alamazsanız kanalı 121.5 frekansına getirin. Bu acil durum frekansıdır.

4- İyi haber, neredeyse her şey artık otomatik pilotla halledilebiliyor. Onu devreye sokmanız için en fazla 4 veya 5 tuşa basmanız yetecek. Ama bunun için kuleden yardım almanız şart. Kimseye ulaşamazsanız sakin olun ve ilk olarak uçağın düz ilerlediğine emin olun. Yeni havalanmadıysanız veya inişe geçmediyseniz uçak dosdoğru ilerliyor olmalıdır. Uçağın kontrol kumandası çok hassastır. Bu yüzden ani hareketler yapmayın. Uçağın burnu ufuk çizgisinden 6-7 cm. daha aşağıda olmalıdır.

5- İnecek uygun bir yer bulunca iniş takımlarını açın. Uçağın iniş takımları bazı durumlarda kendiliğinden açılabilir. Eğer takımlar otomatik açılmıyorsa dümene yakın yerde tekerlek şeklinde bir düğmeye basmalısınız.

6- Acil iniş pistine yaklaştığınızda hızınızı iyice azaltın. Gaz pedalını yavaşça kendinize doğru çekin. Burnun ufuk çizgisinden 14-15 cm daha aşağıya yönelmesine izin vermeyin. Hızınızı azalttıkça burun aşağı doğru inecek.

7- Yerdeki pedalları kullanarak ihtiyaç kadar fren yapın. Kontrol vitesinin yerde çok az etkisi olur. Yukarıdaki pedallar fren, aşağıda olanlarsa burna yön verenlerdir. Sağa dönmek için sağ pedala basın.

8- Uçak durur durmaz dışarı atlayın ve vakit kaybetmeden uçaktan uzaklaşın. Pilot hala hayattaysa onu da yanınıza alın.

Pilotun başına bir şey gelirse ne yaparsınız?

Pilotun başına bir şey gelirse ne yaparsınız?

Esra Ceyhan: Telsizi elime alır ve uçağı indiririm

Uçağı kullanabilecek biri varsa onu bulurum. Yoksa hostes gibi daha az bilgili birini uyarırım. Eğer herkesin eli ayağına dolanmışsa telsizi elime alır ve uçağı indiririm. Oturup beklemeyeceğim kesin.

Tan Sağtürk: Başıma geldi dua ettim

Bu durumu daha önce yaşadım. Filipinler’e uçuyordum, uçak türbülansa girdi, sallanıyor. Hostes kokpitten çıktığında rengi atmıştı. İlk şokla herkesin rengi attı, sonra başladık dua etmeye. Neyse ki pilot kendine geldi sonradan.

Erol Evgin: Türbülansta ateist kalmaz

uçak düşene kadar 20-30 saniyem vardır. Hemen kokpite dalar ve yardımcı pilota bakarım. O da yoksa etrafta ne kadar düğme varsa basarım. Herhalde biri işe yarar! Ama unutmayın türbülansa düşen uçakta ateist kalmaz.

Ege :Vallaha ben sadece sevdiklerimi arardım uçaktan. Çünkü ben kokpite girersem uçağın düşüşünü daha da hızlandırırım herhalde. Zaten bisikleti bile zor kullanan bir adamın kokpitte ne işim var ki!

Füsun Önal: Ben araba kullanmayı bile bilmiyorum, uçağı nasıl kullanacağım! Yok, yok benden hayır gelmez öyle bir durumda kimseye.

Zeynep Casalini: benİm panik anlarında ne yapacağım hiç belli olmaz, dengesiz bir ruh halim olur. Kendimi pilot koltuğuna atabilirim de, uçak düşmeden en kısa yoldan nasıl intihar ederim diye araştırabilirim de!

Ayça Şen: Önce dua ederim. Bu işleri başkasına havale etmekte fayda var. Ama baktım ki tek başımayım o zaman kuleyle irtibata geçerim.

Janset: Hem dua ederim hem de kokpite girip pilota yardım ederim. Uçağı salimen indirmek işime gelir.

Seray Sever: Tespihle duaya başlarım

Her zaman yanımda taşıdığım tespihimi çıkartıp dua etmeye başlarım. O bir şey gönderir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious