Pilotlar artık yolcuları gözetleyecek

Pilotlar artık yolcuları gözetleyecek.15217
  • Giriş : 13.10.2006 / 00:00:00

THY, Tiran-İstanbul seferini yaptığı sırada kokpite giren bir hava korsanının uçağı kaçırmasının ardından, uçaklara kamera yerleştirmeye başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

THY Yönetimi, Tiran-İstanbul seferinde servise hazırlanan hostesin arkasından zorla kokpite giren hava korsanının eylemini daha önce hissetmiş olacak ki, son aldığı uçaklara kamera sistemi siparişi verdi. Filoya geçen yıl Aralık'ta dahil edilen 5 adet Airbus 330-200'ün bir adet kokpit kapısı üzerine, iki de uçağa giriş kapılarındaki geçişleri görecek şekilde uçağın tavanına olmak üzere toplam 3'er kamera yerleştirildi. 4 adet Airbus 320 tipi uçağın da sadece kokpit kapısı üzerine kamera konuldu. Pilotlar, kamera sistemi sayesinde kokpite girmeye çalışan hava korsanlarını tespit ederken, uçağa binen yolcuları da tek tek görme imkanına kavuşacak.

Uçaklara yerleştirilen kamera sistemlerinin kayıt yapma özelliği bulunmuyor. Kameralar, uçuş süresince pilotun istediği anda çalıştırılarak, sistem bilgilerinin yer aldığı ekranda siyah-beyaz olarak seyredilebilme imkanı sunuyor. Pilotlar, şüpheli bir durum sezdiklerinde kamera görüntülerinden faydalanacak. Kamera görüntüsünden hostesi etkisiz hale getiren veya içeri girmek için hostesin arkasına gelen hava korsanın tespit edilmesi halinde, çelik kokpit kapılarının açılmasını engellenecek.

THY yetkilileri, uçaklardaki kamera sistemlerini uçak alım anlaşması sırasında Airbus'tan özel olarak istediklerini söyledi. Tüm uçaklara çelik kokpit kapısı monte edildiğini anlatan yetkililer, kamera sisteminin pilotlar tarafından beğeniyle karşılandığını bildirdi. Yetkililer, filodaki tüm uçaklara kademeli olarak kamera sisteminin yerleştirileceğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious