Pilotlar havada kapışılıyor

  • Giriş : 23.09.2006 / 00:00:00

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım: ''İş bulamayan pilotlar artık havada transfer ediliyor" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, iktidara geldikten sonra havacılıkta kaydedilen gelişmeler sonucunda iş önceleri bulamayan pilotların yaşanan rekabetten sonra havada transfer edildiğini söyledi.

Trabzon Havalimanı yeni terminal binası ve otopark inşaatının temeli, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın da katılımıyla yapılan törenle atıldı.

Törende konuşan Bakan Yıldırım, iktidarları döneminde başta sivil havacılıkta olmak üzere havacılık alanında önemli gelişmeler yaşandığını kaydetti.

Türkiye'de sivil ve askeri amaçlı 70'e yakın havaalanının bulunduğuna ve bunların, ancak 20'nin altındaki kısmının kullanılabilir halde olduğunu hatırlatan Yıldırım, "Büyük kamu kaynağı harcanarak yapılmış olan bu havalimanlarının atıl olarak boş yatması kabul edilebilir bir şey değildi. Bu ülkenin bu kadar zengin olmadığını, kaynaklarını bu kadar verimsiz kullanmaya hakkı olmadığını herkes görmekteydi. Burada bir şeyler yapılması gerektiğini beklemekteydi." dedi.

Dünyada havacılıktaki büyüme oranının yüzde 5'ler seviyesinde seyrederken bu oranın Türkiye'de son 3 yılda iç hatlarda yüzde 140, dış hatlarda ise yüzde 35 oranında olduğunu ifade eden Yıldırım şöyle kunuştu: "2003 yılında bakanlığımız sivil havacılık alanında bir devrime imza attı. Serbest ekonominin gereği iç atlarda tarifeli uçuşlarda THY'nin yanı sıra özel uçak şirketlerinin sefer yapma engelinin ortadan kaldırdık. Bir zamanlar pilotlarımıza iş bulamazken artık pilotlar havada transfer edilir durumda. Firmalar birbirinden eleman ayartmak için bir yarışa girdi. Tabii bunu kabul etmiyoruz. Büyümeye bağlı oluşan rekabette ortaya çıkabilecek her türlü olumsuzluğa karşı gerekli tedbirleri alıyoruz."

Gelişmeler karşısında havaalanlarının yetersiz kaldığını dile getiren Yıldırım, bu problemi çözmek için kamu kaynakları ve özel sektör ortaklığıyla yeni yatırımlar gerçekleştirdiklerini ifade etti. Trabzon Havalimanı'na ikinci pistin yapılacağı sözünü veren Yıldırım, "Trabzon Havalimanı'nın Türkiye'nin en önemli havalimanlarından birisidir. Trabzon'da 2001-2002 yılı itibarıyla iç ve dış hatlarda olmak üzere toplam 5 bin olan uçuş sayısı, 2005 yılında 11 bin 500'e, 2006 yılının ilk 6 ayında ise 6 bin 500'e ulaşmıştır. Bu dikkat çekici artış yolcu sayısında da yaşanmıştır. 2002 yılında toplam 400 bin olan yolcu sayısı, 2,5 kat artış kaydederek 2005 yılında 1 milyon 100 bine ulaşmıştır. 2006 yılının ilk 6 ayında ise 700 bin kişi olan yolcu sayısının, yıl sonunda 1 milyon 400 bine ulaşması beklenmektedir. Böylesine yoğun bir trafiğin yaşandığı bir ile böylesine bir yatırım gerekliydi. Önümüzdeki yıllarda mevcut pistin yanına ek bir pist daha yapacağız." diye konuştu.

Konuşmaların ardından Trabzon Havalimanı iç hatlar yeni terminal binası ve otopark inşaatının temelini, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Trabzon Valisi Hüseyin Yavuzdemir, Trabzon Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Mahmut Tekin tarafından birlikte attılar.

Tören sonrası Bakan Yıldırım'ın yanına gelen yaşlı bir kadın, "3 aydır ev kirası veremiyorum." demesi üzerine kadına 150 YTL para yardımında bulundu. Haziran 2007'de bitirilecek olan tamamlanması halinde 1.5 milyon yolcu kapasitesi olacak olan yeni iç hatlar terminali yaklaşık 22.6 milyon YTL'ye mal olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious