PIN kodu tarihe karışacak

  • Giriş : 30.08.2007 / 16:25:00

Dünyanın önde gelen teknoloji firmalarından Oki, geliştirdiği MobileIris isimli yazılım ile PIN kodunu tarihe gömecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

MobileIris isimli yazılım, insan gözünün tanınmasına ilişkin Iris Recognition (İris Tanıma) algoritmalarına dayanıyor. Tarayıcı, Windows ve Symbian tabanlı Smartphone'larda çalışıyor ve dahili hafıza içinde en fazla 200 KB yer kaplıyor.

İris tarayıcı, uygun donatılmış cep telefonunda sadece tanımlanmış olan kullanıcıya erişim hakkı veriyor. En az 1 megapiksel çözünürlükte bir kamerayı şart koşan sistemle, iris tanıma işlemi yarım saniyeden daha kısa bir sürede gerçekleşiyor.

MobileIris isimli yazılım sayesinde kullanıcılar artıkmobil cihazlarını güvenlikli olarak çok rahat bir şekilde kullanabilecekler. Bu teknoloji, PIN numaraları girmek gibi geleneksel yöntemlere kıyasla daha hassas ve kolay yetkilendirme sağlıyor.

Oki, geliştirdiği İris Tanıma teknolojisini Kasım 2006'da duyurmuştu. İris tanıma teknolojisi insan gözündeki iris tabakasından hareketle yetkilendirme sağlıyor. İnsan gözündeki iris tabakası oldukça karmaşık ve benzersiz bir yapıya sahip olduğundan güvenlik açısından taklit edilmesi son derece zor. Bu yüzden iris tanıma yöntemi, güvenlik sistemlerinde yüksek seviyede güvenlik sağlıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious