Pinar Bebek, Barbie bebeklerin tahtini aliyor

  • Giriş : 27.11.2005 / 00:00:00

Kastamonu'nun Pinarbasi ilçesinde üretilen Pinar Bebek dünyaca ünlü Barbie bebeklerin tahtini elinden almaya hazirlaniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kastamonu'nun Pinarbasi Ilçesi'nde ilk defa, bir imamin esi tarafindan tasarlanarak yapilan Pinar Bebek tüm ilçede ev hanimlari tarafindan üretilmeye baslandi. Üretilen Pinar Bebek'lerin dünyaca ünlü Barbie bebeklerinin tahtini sallayacagini iddia eden ev hanimlari Pinar bebege en fazla ragbetin bekar gençlerden geldigini belirtiyorlar. Ilçeye gelen bekar gençler sevgililerine Pinar bebegi hediye olarak götürüyor. Pinarbasin'li ev hanimlarinin ilk önce hobi olarak yaptiklari Pinar bebekler turistlerin yogun ilgisini çekmeye baslayinca talebi karsilamak için seri üretime geçerek adeta evleri Pinar bebek atölyesine çevirdiler.

Pinar bebegin kendi öz kültürlerini yansittigini belirten Pinarbasi Belediye Baskani Halil Sarimese, "Pinar Bebek ilk olarak ilçede görev yapan bir imam arkadasimizin esi tarafindan tasarlandi. Daha sonra kadinlar kendi aralarinda bebek yapimini ögrendiler. Ilçemiz disindan gelen turistlerin büyük ilgisini çeken Pinar bebeklerin seri üretimi için ilçede bir kurs baslatildi. Kurs sonunda bir çok ev hanimi bebek yapimini ögrendi. Ilçemizde bir çok ev adeta atölyeye dönüstü. Hanimlarimiz hem ev ekonomilerine destek oluyorlar hemde ilçenin tanitimina katki sagliyorlar . Pinar bebeklerin üretimi ilçemizin tanitimina büyük katki sagliyor. Gelen turistlere yöresel kiyafetlerle süslenmis pinar bebek hediye ediyoruz. Bu kisilerden gören diger bir çok kisi bize ulasarak siparis veriyor. Bu nedenle hanimlarda seri üretime geçti. Öte yandan Pinar bebegin takliti yapildig yönünde sikayetler aldik. Bu nedenle Pinar bebegin patentini almak için ilçe kaymakamimiz ile birlikte girisimlerde bulunduk. Patent müracaatimiz kabul edildi. Patent çalismalarimizda sona gelmek üzereyiz. Insallah yakin bir zamanda barbie bebeginin yerini Pinar bebegin alacagini düsünüyorum" seklinde konustu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious