Pinochet, kalp krizi geçirdi

  • Giriş : 03.12.2006 / 00:00:00

Şili’nin önceki "diktatör" lideri Augusto Pinochet’in kalp krizi geçirdiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şili’nin önceki "diktatör" lideri Augusto Pinochet’in kalp krizi geçirdiği bildirildi. Pinochet başkent Santiago’daki bir hastaneye kaldırılırken, hastane kaynakları eski liderin durumunun "ciddi ve istikrarlı olduğunu" belirtti. Şilili lider, 17 yıl süren liderliği boyunca rakiplerini ve muhalifleri öldürmek ve kaçırmakla suçlanıyordu.

25 Kasım’da 91 yaşına basan Pinochet, doğumgününde yaptığı açıklamayla 1973 yılında kendisini liderliğe getiren askerî darbenin "tüm siyasî sorumluluğunu" aldığını belirtmişti. Pinochet, o zaman için tek amacının "Şili’nin dağılmasını önlemek ve ülkeyi mükemmel bir yer yapmak" olduğunu söylemişti.

Son yıllarda pek çok hastalık geçiren Pinochet’in bu açıklaması karısı Lucia tarafından okunurken, Lucia, bugün yaptığı açıklamada da Pinochet’in "Son günlerime yaklaştığım bugünde hiç kimseye karşı kin beslemediğimi açıkça söylemek istiyorum ve ülkemi her şeyden çok seviyorum" diye konuştuğunu kaydetti.

Pinochet, diktatörlüğü döneminde işlediği suçlardan dolayı defalarca tutuklanmış; ancak hiç yargılanmamıştı.

Pinochet’in diktatörlüğü döneminde 3 binden fazla kişi "ölmüş veya kaybolmuştu." Pinochet, Şili’nin Marksist lideri Salvador Allende’yi devirdikten sonra 28 binden fazla kişiye de işkence edilmişti. Binlerce Şilili de ülkeden kaçmış veya sürgüne gönderilmişti.

Şili mahkemesi, 1973’te Allende’nin 2 korumasını öldürmek suçundan ev hapsine konulan Pinochet hakkında en son geçtiğimiz pazartesi günü yeni bir tutuklama emri çıkarmıştı.

Şili Yüksek Mahkemesi, 2000 yılında Pincohet’in dokunulmazlığını kaldırmış ve yargılanmasına olanak tanımıştı. Pinochet, son olarak 75 farklı cinayet ve adam kaçırma olayından suçlanıyordu. Ancak aynı mahkeme, iki yıl sonra ise suçlamaları kaldırarak savunmanın itirazlarını kabul edip Pinochet’in yargılanamayacak kadar yaşlı olduğuna hükmetmişti.

Ekim ayından beri cinayet, adam kaçırma ve işkence suçlarından dolayı ev hapsinde tutulan Pinochet’in bu cezası Kasım’da kaldırılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious