Pinochet için tutuklama emri çıktı

  • Giriş : 27.10.2006 / 00:00:00

Şili'de, darbe döneminde kullanılan gizli gözaltı merkezi Villa Grimaldi'de işlenen suçlar nedeniyle eski diktatör Augusto Pinochet hakkında tutuklama emri çıkarıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yargıç Alejandro Solis, darbe sırasında Villa Grimaldi'de işlenen 23 işkence, 36 kaçırma ile 1 cinayet olayıyla ilgili olarak Augusto Pinochet'nin tutuklanmasını istedi. Kaynaklar, Pinochet'nin, 30 Ekim Pazartesi günü ev hapsine alınacağını söylediler.

Pinochet, geçen yıl da 17 yıllık diktatörlüğü sırasında kayıplarla ilgili olarak 7 hafta ev hapsine alınmış, daha sonra kefaletle serbest bırakılmıştı. Pinochet döneminin gizli polisi tarafından işletilen ve bugün barış parkı durumuna getirilen Santiago yakınlarındaki Villa Grimaldi'de, 1974-1977 yılları arasında binlerce kişiye işkence yapıldığı belirtiliyor.

Şili Cumhurbaşkanı Michelle Bachelet, 2 hafta kadar önce, 1975 yılında, 22 yaşında genç bir tıp fakültesi öğrencisi olduğu sırada annesiyle birlikte gözaltında tutulduğu Villa Grimaldi'yi ziyaret etmiş ve duygusal anlar yaşamıştı. Bachelet'nin hava kuvvetlerinde general olan babası, darbeye karşı çıktığı için Pinochet hükümetince tutuklanmış, daha sonra da cezaevinde ölmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious