Pinpon topu ile deniz kirliliğine son

Pinpon topu ile deniz kirliliğine son.16651
  • Giriş : 25.05.2008 / 13:41:00

Özel Yamanlar Fen Lisesi öğrencileri Fadime Erdoğan ve Esra Çıkıkçı, projelerinde pinpon topu kullanarak deniz suyundan çok kısa zamanda ham petrolü ayrıştırmayı başardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Amerika Birleşik Devletleri'nin Georgia Eyaleti'nin Atlanta kentinde teknoloji devi Intel tarafından düzenlenen 59. Intel-ISEF Uluslararası Bilim ve Mühendislik Proje Yarışması sonuçları belli oldu. 51 ülkeden, bin 512 kişinin, bin 117 proje ile katıldığı yarışmada Özel Yamanlar Fen Lisesi dünya dördüncüsü oldu.

Gençler; basit bir ayırma hunisi düzeneği hazırlayarak denize dökülen ham petrolü, deniz suyundan ayırdılar. Bunun için ayırma hunisinde vana yerine pinpon topu kullandılar. Pinpon topunun içine yarısı dolacak şekilde saf su koyan mucitler, topun deniz suyu ile petrolün birleşme noktasında kaldığını gördüler. Amaç; yoğunluk farkına bağlı olarak, su aşağıdan akarken, pinpon topunun deliği tıkayarak petrolün akmasına engel olması. Sistem çok basit ve de uygulanabilirliği çok yüksek. Gemilerde, bu sistemin büyük modelleri yapılarak vinçler yardımıyla petrol çok kısa zaman içerisinde toplanabilecek. Tanker kazaları sonucu kurulan bariyerler de petrol dağılımı engellenecek. Bu sistemle, gemilerin yapacağı taramalardan sonra çok kısa zamanda canlılar fazla zarar görmeden petrol denizden temizlenmiş olacak. Uzun sürecek temizleme çalışmasını kısa süreye indirecek bu yöntem, ekosistemin dengesinin sağlanmasında çok büyük etken olacak gibi görünüyor. İlk dört ödüle çeşitli para ödüllerinin verildiği yarışmada Özel Yamanlar Fen Lisesi öğrencileri Fadime Erdoğan ve Esra Çıkıkçı birlikte hazırladıkları "Tanker Kazaları Sonucu Denize Dökülen Petrolün Temizlenmesi" konulu projesi jüri tarafından ilgi gördü. Dünyanın problemi olarak görülen ve çevreye çok ciddi zararlar veren petrolün, yaptıkları basit ve mekanik bir ayırma hunisi ile deniz suyundan çok kolay ayrılmasını sağlayan öğrenciler, sistemin daha da geliştirilerek dünya genelinde uygulanması hususunda gayret göstereceklerini söyledi. Öğrenciler, proje için patent başvurusu yaptıklarını da sözlerine ilave ettiler.

Biyoloji öğretmeni Murat Tinkçi, konuyla ilgili açıklamasında, "Bu yarışmaya tüm dünyada her ülkede yapılan Intel-ISEF'in kabul ettiği seçkin proje yarışmalarının birincileri katılmaktadır. Böylesine başarılı projeler arasında öğrencilerimizin ödül alması ülkemiz adına gurur verici olmuştur" dedi.

Öte yandan, Georgia eyaleti Eğitim Bakanı Kathy Cox, Özel Yamanlar Fen Lisesi öğrencilerini makamına davet ederek tebrik etti. Cox, Proje ve Türkiye hakkında bilgi aldı.

Özel Yamanlar Fen Lisesi öğrencileri, projeleriyle Eylül ayında Danimarka'da yapılacak olan 20. Avrupa Birliği Genç Bilim Adamları Proje Yarışması'na da katılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious