Pipisine kene yapıştı

  • Giriş : 28.06.2006 / 00:00:00

Kırıkkale’de serinlemek için arkadaşlarıyla gittiği Kızılırmak’ta yüzen 10 yaşındaki Sezerin cinsel organına kene yapıştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dün meydana gelen olayda, Sezer Ergül, arkadaşlarıyla birlikte Kızılırmak’a yüzmeye gitti. Ergül bir süre yüzdükten sonra çıktı. Su kenarında giyinen Ergül’ün cinsel organına kene yapıştı. Talihsiz çocuk panik içinde arkadaşlarından yardım istedi. Hızla evlerine giden arkadaşları durumu ailelerine bildirdi.

Oğlunun cinsel organına kene yapıştığını duyan babası Deniz Ergül, hemen yardıma koştu. Cinsel organdaki keneyi eliyle söküp çıkaran Deniz Ergül, oğlunu vakit geçirmeden Kırıkkale Tıp Fakültesi Hastanesi’ne götürdü. Tedavi altına alınan oğlunun sağlık durumu hakkında birşey söyleyemeyeceğini belirten üzgün baba Ergül, “Sezer’i hemen müşahade altına aldılar. Zaman ne gösterecek bilmiyorum, beklemedeyiz” dedi.

Aynı hastaneye vücuduna kene yapışması nedeniyle gelen 40 yaşındaki Arap Yusuf Erdoğan’ın da tedavisinin sürdüğü belirtilirken, 4 gündür kontrol altında tutulan yine kene vakası olan Furkan Sayın’ın taburcu edildiği belirtildi.

NELER YAPILMALI

Kırıkkale Sağlık İl Sağlık Müdürlüğü, kene ısırığına karşı yapılması gerekenleri açıkladı. Sağlık Müdürü Yalçın Şengül, “Kenelerin yaşama alanlarına girilmesi durumunda vücutta açık hiçbir yerin kalmamasına dikkat edilmelidir. Vücuda kene yapıştıysa, varsa bir cımbız ile tutulup, kenenin yapıştığı deriden çivi çıkarır gibi sağa sola oynatılarak çıkarılmalıdır. Kene vücuttan ne kadar çabuk çıkarılırsa, o kadar iyidir. Keneler asla patlatılmamalı, öldürülmemeli ve vücuttan uzaklaşması için kesinlikle kolonya, gazyağı ve buna benzer kimyasal maddeler kullanılmamalıdır. Ayrıca asla üzerine kibrit ve sigara tutulmamalıdır” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious