Piraye Şengel'in Gölgesiz Bir Kadın'ı

Piraye Şengel'in Gölgesiz Bir Kadın'ı.8537
  • Giriş : 17.11.2008 / 15:56:00

Hayal tutulması, Ay Çöreği, Cenin ve Ceset, Pusulasız Yolcu, Gölgesiz Bir Yaşam adlı romanları ile rüştünü okura ispat eden Piraye Şengel'in Gölgesiz Bir Kadın adlı eseri 14 yıl sonra ikinci baskı ile okura merhaba dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Son yıllarda polisiye türünde yazdığı romanlarıyla da tanınan yazar Piraye Şengel, Nihal – Gölgesiz Bir Kadın isimli romanının yeni baskısıyla tekrar okurlarının karşısında! İlk baskısı on dört yıl önce yapılan Gölgesiz Bir Kadın, bu kez Marka Yayınları imzası ile okurların beğenisine sunuluyor.
İlk baskıda yer alan genel kurgunun korunduğu romanda başkahramanlar ve olay akışı oldukça dikkat çekici. Romanın ilk yayımlandığı yıl düşünüldüğünde “politik” içeriğin “şimdiki” Türkiye'yi yansıtıyor olması, Gölgesiz Bir Kadın'ı daha ilginç yapıyor. Şengel'in kurgu romanlarında karşılaştığımız “katmanlı” anlatım Gölgesiz Bir Kadın'da da tüm akıcılığıyla kendini gösteriyor. Yazar, başkahramanı Nihal'i anlatırken “kişilik” çözümlemelerindeki ustalığını bir kez daha kanıtlıyor. Romanın diğer önemli iki kadın karakteri Ümit ve Nilgün de bu 'çözümlemelerden' paylarına düşeni alıyor.

Üst kurguda bir cinayet olayını anlatan Gölgesiz Bir Kadın, bu hali ile politik-polisiye yapısının karakteristik özelliklerinden biri olan 'başkomiser' tipini de başarıyla yansıtıyor. Başkomiser Tahsin geçmişi ve bugüne ile günümüzün 'ilişkileri'ne doğrudan göndermeler yapıyor. Nihal ve sevgilisi Hasan Tan'ın 'intihar' olayını araştıran başkomiser, ölü bir kadına duyduğu “aşk”la da duygusal dünyasının kapılarını aralıyor okura… Başkomiserin duyarlı dünyasına işleyen 'eski-karanlık' görüntüler ise ne şimdi ne de sonra yakasını bırakmayacak..

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*