Piri Reis'in kitabı İspanyolca'ya çevrildi

Piri Reis'in kitabı İspanyolca'ya çevrildi.14314
  • Giriş : 12.12.2007 / 14:49:00

Deniz Kuvvetlerinin özel koleksiyonuna konulan, sadece üst düzey kurumlara ve amirallere dağıtılacak 472 sayfalık "Kitab-ı Bahriye"nin İspanyolcası 1700 adet basıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kitap, İspanya'yı ziyaret eden yabancı üst düzey komutanlara da hediye edilecek.

İspanyol Donanmasının Madrid'deki konferans salonunda düzenlenen toplantıda konuşan Fomar Vakfı genel sekreteri Enrique Lechuga Serantes, "Dünyada eşi olmayan 'Kitab-ı Bahriye'nin İspanyolcaya çevrilmesi uzun yıllardır halledilmesi gereken bir konuydu. 'Kitab-ı Bahriye' denizcilik tarihinin ilk rotası olarak ele alınabilir. Bu yüzyılda bile böyle bir harita yok" dedi.

Türkiye'nin Madrid Büyükelçisi Ender Arat, İspanyol Donanmasından üst düzey komutanlar ve seçkin konukların katıldığı konferansta, Piri Reis'in (1465-1554) hayatından ve çalışmalarından övgüyle söz eden Serantes, "Piri Reis'in Akdeniz kıyıları hakkında bilgi veren 200'den fazla haritasıyla denizcileri şaşırttığını ve halen keşfedilmeyen sırlarının bulunduğunu" belirtti.

Serantes, "Piri Reis'in kitabı çok yönlü coğrafi bilgileri, denizde seyahat notları ve anlattığı halklar ve kültürlerle eşi bulunmaz bir ansiklopedi değerindedir" dedi.

Osmanlı İmparatorluğu ile İspanya Krallığı arasında diplomatik ilişkilerin başlamasının bu yıl 225. yılının kutlandığına dikkati çeken Serantes, "Türkiye ve İspanya'nın birbirine paralellik gösteren özellikleri vardır.

İmparatorluktan gelmeleri, Akdeniz'deki stratejik konumları, kültürleri, doğal güzellikleri, geleceğe bakış ve kalkınmalarıyla, iki ülke arasındaki dostluk zamanla güçlenerek kültürel ve ekonomik alanda meyvelerini vermiştir" diye konuştu.

Fomar, Piri Reis hakkında bir belgesel film projesi olduğunu da bildirdi.

Vakıf, "Piri Reis ruhunu halka verebilmek için belgesel çekeceğiz. Piri Reis, 'Sözler uçar gider, yazı kalıcıdır' demiştir. Biz şimdi görüntüyle de insanların kafasına Piri Reis'i yerleştirmek istiyoruz" açıklamasını yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious