Pirinç 8 günde 30 Ykr yükseldi

Pirinç 8 günde 30 Ykr yükseldi .13272
  • Giriş : 06.04.2008 / 12:47:00

Bayraktar, 8 günde bir kilo pirincin 30 Ykr artarak 2.25 YTL'ye yükseldiğine dikkat çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, dünya pirinç ihracatında söz sahibi olan ülkelerin ihracatı durdurma kararı aldığını hatırlatarak, Türkiye'de de pirinç fiyatlarında artış görüldüğünü söyledi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, pirinç ihracatında söz sahibi ülkelerin ihracatı durdurma kararı aldığını belirterek, Türkiye'de de pirinç fiyatlarında artış gözlendiğini kaydetti. Bayraktar, 27 Mart-3 Nisan döneminde pirinç fiyatının 30 Ykr artarak 2.25 YTL'ye yükseldiğine işaret etti.

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, yaptığı açıklamada son günlerde dünya pirinç ihracatında söz sahibi olan ülkelerin ihracatı durdurma kararı aldığını anımsatarak, "Dünyada çeltik üretimi 2007 yılında 153.4 milyon hektar alanda 630.2 milyon ton olarak gerçekleşmiştir. Son 5 yılda ekim alanları ve verimde görülen artış dünya çeltik üretiminin yüzde 8 artmasına neden oldu" dedi. Dünya çeltik üretimi, tüketimi ve stoklarında bu yıla özgü bir değişim söz konusu olmadığını ifade eden Bayraktar, 2007 yılında dünya çeltik üretimi ile tüketim dengesinin eşdeğer gittiğini söyledi. Stoklarda da 2004 yılından itibaren önemli bir değişmenin söz konusu olmadığının altını çizen Bayraktar, "Hatta 2007 yılında artan üretime bağlı olarak stoklarda bir miktar artış görülüyor. Dünyada üretim tüketim ve stoklarda değişme olmamasına rağmen ihracatçı ülkelerden Tayland, Hindistan ve Mısır'ın ihracatlarını azaltmaları dünya pirinç fiyatlarının artmasına neden oldu" diye konuştu.

-"TÜRKİYE ÇELTİK ÜRETİMİNİ ARTIRMALI"-

31 Ekim'de bir kilo pirincin 1.5 YTL olduğunu ifade eden Bayraktar, 27 Mart-3 Nisan döneminde ise bir kilo pirincin 30 Ykr artarak 2.25 YTL'ye yükseldiğine işaret etti. Türkiye çeltik üretiminde son yıllarda artış görülmesine rağmen yeterli düzeye ulaşılamadığını kaydeden Bayraktar, Türkiye'nin pirinç ihtiyacının her yıl gerçekleştirilen ortalama 200 bin ton ithalatla karşılandığını vurguladı. Türkiye ihtiyacını tamamlamak amacıyla 16 ülkeden pirinç ithal ettiğini belirten Bayraktar, ithalatın yaklaşık yüzde 80'inin Mısır ve ABD'den gerçekleştirildiğine dikkat çekti. Tarım ürünleri ve gıda fiyatlarında değişen ve gelişen bir pazar olduğunu dile getiren Bayraktar, Türkiye'nin de mevcut üretim kapasitesiyle bu pazarda yerini alması gerektiğini vurguladı. Bu gelişmeleri dikkate alarak çeltik üretimini artıracak tedbirler alınması gerektiğini kaydeden Bayraktar, Tarım ve destekleme politikalarının gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious