Pirinç fiyatlar inişte

Pirinç fiyatlar inişte.13272
  • Giriş : 23.04.2008 / 09:40:00

Spekülatörlerin oyunlarıyla başlayan pirinç fiyatlarındaki patlama, tüketicilerin yaptığı "boykot" ile geri tepmeye başladı. Pirinç satışları bıçak gibi kesildi fiyatlar sürpriz yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Astronomik fiyat artışından sonra başlatılan boykot işe yaradı. Tüketici kesesine sahip çıkıp pirinç almadı, satış yüzde 50 azaldı. Talepteki hızlı gerileme fiyatlara da yansıdı. Halde geçen hafta 4 YTL’den satılan pirinç 3.6’YTL’ye geriledi

Dünyada fiyat artışlarını bahane ederek pirince maliyetinin çok üzerinde zam yapan spekülatörün eli yanmaya başladı. Uluslararası borsalarda fiyatı son iki ayda yüzde 30 artan pirince iç piyasada yüzde 150’ye yakın zam yapılmasının ardından Tarım Bakanlığı’nın da desteğiyle başlayan ‘Pirinç yemeyin’ kampanyası satışları bıçak gibi kesti.
Pirinç tüketimi son bir hafta içinde yüzde 50’ye varan oranlarda azalırken düşen talep fiyatlarda da hemen kendisini hissettirdi. Geçen hafta Rami’de kilosu 4 YTL’den satılan baldo pirincin fiyatı 3.6 YTL’ye indi. Düşüş İstanbul’un bazı bölgelerinde raflara da yansıdı. Gıda sektörünün önde gelen isimleri talep düşüşünün giderek hızlandığını belirterek, makarna ve bulgurda tüketiminin arttığını söyledi.

KİŞİ BAŞI TÜKETİM DÜŞECEK

REİS Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis ‘Pirinç satışları fiyatı artan her üründe olduğu gibi düştü. Bizim rakamlarımıza göre yüzde 25 düzeyinde bir düşüş var’ dedi. Türkiye’nin kişi başına tükettiği pirinç miktarının geçen yıl 8 kilo olduğunu söyleyen Reis ‘Bu rakamın 2008 yılında 7 kilograma kadar düşeceğini tahmin ediyoruz’ dedi.
Reis, yaşanan sıkıntının tarıma yaklaşımı temelden değiştireceğini belirterek ‘Sıkıntı Türkiye’nin tarıma daha çok değer vermesi gerektiğini gösterdi. Bu da gelecek için olumlu sonuçlar getirecek’ dedi.

SATIŞLAR BIÇAK GİBİ KESİLDİ

RAMİ Kuru Gıda Toptancıları Başkanı Günay Kotil de, pirinç satışlarında kendi bölgeleri baz alarak yaptığı tahminde yüzde 50’lik bir azalma olduğunu söyledi. Kotil ‘Şu anda satışlar bıçak gibi kesildi. Pirinçten kaçan makarna ve bulgura yöneldi. Makarnada yüzde 20-25 oranında bir artış var’ diye konuştu.
Pirinç fiyatlarındaki artışın spekülatif olduğunu bunun önüne geçilmesi için hükümetin açıklamalar yapması gerektiğini söyleyen Günay Kotil ‘Türkiye’de pirinç kıtlığı yok. Üstelik önümüzdeki sezonda da üretim artışı olacak. Bu nedenle hükümet piyasayı rahatlatan açıklamalar yapmalı. Bu krizi bitirir’ diye konuştu.

İstanbul’da hem tüketim hem de fiyatlar geriledi

Tüketici Hakları Merkezi (TÜ-MER) geçen hafta başta pirinç olmak üzere bir çok gıda maddesi üzerinde yapılan fahiş fiyat artışlarına karşı tepki amacıyla başlatılan ‘Pirinç alma!’ çağrısına tüm kamuoyundan destek geldiğini söyledi.
TÜ-MER Başkanı Ömer Keser ‘Fiyatlar normale dönene kadar pirinç boykotu sonuç verdi. Bazı bölgelerde pirinç fiyatlarında önemli indirimler bile geldi’ dedi. Pirinç satışlarında gözle görülür bir düşmenin görüldüğünü belirten Keser ‘Esenler’de, Bağcılar’da, Güneşli’de sahaya gönderdiğimiz arkadaşlar fiyatların düştüğü yönünde bilgiler veriyorlar.

Örneğin Esenler’de normal pirincin kilo fiyatı 2 YTL 150 Ykr’ye, Baldo pirincin fiyatı ise 3 YTL’ye kadar indi’ dedi. Dernek olarak tüketicilerin yaptığı bilidirimleri dikkatle incelediklerini belirten TÜ-MER Başkanı Ömer Keser ‘Prinçte başlatılan boykot kampanyası diğer fahiş fiyat artışları için örnek oluşturmalı. Bunun devamı gelmeli’ dedi. Keser, İstanbul’da market fiyatlarını kontrol ettiklerini de sözlerine ekledi.

Spekülatör ihbar hattı

Marketlerden aldıkları bilgiye göre pirinç satışlarında yüzde 50 düşüşün olduğunu belirten Keser ‘Dernek olarak pirinç yüksek fiyatla ssatanlar olursa bilidirilmesi için ihbar hattı kurduk. Bize ulaştırılmasından sonra gerekli girişimleri yapacağız.

Boykot çağrılarının bazı bölgelerde fiyatların normale dönmesine neden olduğunu tespit etmiştir. Fakat buna karşı bazı bölgelerde ise çeşitli gerekçeler öne sürülerek yüksek fiyatlarla satışlarla devam edildiği gözlenmiştir’ dedi. Fahiş fiyatları ihbarhatti@tumer.org isimli elektronik posta adresine bildirilebiliceğini belirten Keser ‘Temel gıda maddelerinde fiyat artışlarına neden olan fırsatçıları - vuguncuları ihbar edebilirler. Bu hatta gelen ihbarlar başta Başbakanlık olmak üzere ilgili birimlere ivedilikle iletilerek takibi yapılacaktır’ dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious