Pirinç ithalatı 100 bin tonla sınırlandırılsın

  • Giriş : 28.02.2006 / 00:00:00

Gönen Ziraat Odası Başkanı Necati Özkurt, Türkiye'de pirinç üretiminin yeterli olduğunu belirterek, kapasite fazlası ithalatın çiftçiyi mağdur ettiğini söyledi. Özkurt, piriç ithalatının 100 bin tonla sınırlandırılmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gönen Ziraat Odası Başkanı Özkurt, geçen yıl rekolte iyi olmasına rağmen Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) alım yapmadığı için fiyatların istenen seviyede olmadığını söyledi. Fiyatların 2004'ten düşük kaldığını belirten Özkurt, Osmancık tipi pirincin 60-65 YKr, baldonun 1 YTL olduğunu kaydetti.

Bu yıl fiyatların kendilerini memnun etmesi için en az Osmancık tipinin 75-80 YKr, baldonun 95 YKr olması gerektiğini vurgulayan Özkurt, yetkililerin karar alırken buna dikkat etmesni istedi. Necati Özkurt, TMO Alım Dairesi'nin Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nı, "Türkiye'de yeterli pirinç üretimi yok, ithalatı fazla yapalım" şeklindeki görüşünü yanlış yönlendirdiğini ileri sürdü. Bakanlığa yanlış bilgi verilerek ithalatçı firmaların kayırıldığını iddia eden Özkurt, Alım Dairesi'nden emekli olan bazı kişilerin bu firmalarda işe başladığını söyledi. Yıllık pirinç ithalatının 300 bin ton civarında gerçekleştiğini dile getiren Özkurt, bunun 100 bin tonla sınırlandırılması gerektiğini vurguladı. Arazi verimi iyi olmasına rağmen ithal fazlası sebebiyle istedikleri parayı kazanamadıklarını belirten Özkurt, hükümetin bürokratların dışında çiftçilerin görüşlerine de başvurması gerektiğini vurguladı. Özkurt, kalitesiz ithal pirinçlerin baldo tipiyle karıştırılıp kalitesini bozduğunu savundu.

Ziraat Odası Başkanı, 2005'te buğday ve pirinç için kilogram başına verilen 3 YKr'nin 2006 Mayıs sonuna kadar verilmesini istedi. Destekleme kararnamesinde geçen yılın baz alındığını hatırlatan Özkurt, çoğu üreticinin ise ürününü bu yıl sattığını söyledi. Bu yıl ekim dönemine kadar bu desteğin verilerek yeni ekenlerle eski ürünlerin karıştırılmamasını isteyen Özkurt, devletin imkanlarını zorlayıp desteklemeleri bir kereye mahsus değil, devamlı vermesini önerdi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği tarafından yayınlanan ithalat pirinç rakamları:


1998 290 bin ton

1999 300 bin ton

2000 450 bin ton

2001 270 bin ton

2002 370 bin ton

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious