Pirinçten sonra sıra muzda

Pirinçten sonra sıra muzda.58129
  • Giriş : 22.04.2008 / 11:30:00
  • Güncelleme : 22.04.2008 / 11:25:50

Meydan ithal ürünlere kaldı, gıdada zam kervanına fiyatı 4 YTL'ye fırlayan 'muz' da katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başta pirinç olmak üzere pek çok gıda ürünündeki zam furyasına muz da katıldı. Türkiye'nin muz üretiminin tamamına yakın bölümünün yapıldığı Mersin'in Anamur ve Bozyazı ilçeleriyle, Antalya'nın Alanya ilçesinde hasadın tamamlanmasıyla birlikte piyasada rakipsiz kalan ithal muzun kilo fiyatı 4 YTL'ye kadar çıktı.

'FIRSATÇILIK YAPTILAR'
Anamur Muz Üreticileri Derneği (MUZ-BİR) Başkanı Niyazi Sinanoğlu, yurtdışından muz getiren ithalatçıların 'fırsatçılık' yaptığını ifade etti. Anamur, Bozyazı ve Alanya'da hasat tamamlanınca, 1 ay öncesine kadar 30 YTL olan 18 kiloluk bir kasa ithal muzun, dolar kurunda önemli bir değişim olmamasına rağmen, 58 YTL'ye yükseldiğini anlatan Sinanoğlu, "Hal çıkışı üzerine bir de ulaşım giderleri eklendiğinde muz tüketiciye 4 YTL'ye kadar yükselen fiyatlarla ulaşmaya başladı" dedi.

ORTALAMA 1 YTL'YDİ
Sinanoğlu, muzda hasadın yoğun olduğu Kasım-Mart döneminde ortalama kilo fiyatının 1-1.20 YTL arasında olduğunu anımsatarak, "Tüketici, yerli hasadın başlayacağı Eylül ayına kadar muzu pahalıya yemek zorunda kalacak" diye konuştu. Anamur İlçe Tarım Müdürü Niyazi Sarıoğlu ise "Muz ithalatçıları her yıl olduğu gibi bu yıl da fırsatı değerlendirdi" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious