Pırlanta alırken '4 c' özelliğini göz önünde bulundurun

  • Giriş : 17.03.2006 / 00:00:00

Pırlanta alırken '4 c' özelliğini göz önünde bulundurun

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bayanların vazgeçilmez aksesuarı olan ve erkeklerin sevgilerini anlatma aracı olarak bilinen pırlantayı alırken, '4 C' özelliği olarak bilinen kesim (cut), renk (color), berraklık (clarity), karat ağırlığı (carat weight) konularının mutlaka dikkate alınması gerektiği belirtildi. Kayseri'de hizmet veren Zade Kuyumculuğa bayilik veren Orijinal Desing Pırlanta, cansız manken olarak bilinen Vahe Kılıçarslan ve sanatçı Reyhan Karaca'yla birlikte pırlanta tanıttı.
Dünya genelinde 14 fuara katılıp kendi tasarımlarını kendi imalatıyla değerlendiren ve 8 parçadan oluşan papatya pırlanta serisiyle Dünya Tasarım Yarışması'nda birinci olan Orijinal Desing Pırlanta Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Güven, tüketicilerin takı alırken çok dikkatli olmalarını istedi. Tüketicilerin 4 C özelliğini göz ardı etmemeleri gerektiğine dikkat çeken Zeki Güven, bununla birlikte eksper raporlu garanti belgeli ürünlerin tercih edilmesini istedi. Pırlanta satın alan tüketicilerin büyük çoğunluğunun bayanlardan oluştuğunu anlatan Güven, "Pırlanta mutlaka güvenilir bir yerden, güvenilir yazılı olan bir belgeyle alsınlar. Satın alacakları pırlantanın rengi, iç temizliği ve kesiminin fevkalade önemli olduğu ve değerini etkilediğini unutmasınlar. Eksper raporunu incelesinler. Garanti belgesinin içinde eksper raporunun olup olmadığına dikkat etsinler. Bunu tavsiye ediyoruz. Çünkü pırlantaya değer veren değerini ortaya koyan vazgeçilmez öğeler arasında renk veya renksizliği, iç temizliği ve kesimidir. Büyüklüğü daha sonra gelir. Lütfen dikkat edilsin. Eksper raporlu garanti sertifikası olmayan pırlantayı almasınlar." diye konuştu.

Tüketicinin bilinçlenmesinin kendileri için çok büyük öneme sahip olduğunu vurgulayan Güven, tüketicilerin yıllardır ne satın aldığını bilmediğini ve bu nedenle sıkıntılı günler yaşadıklarını ifade etti. 15 yıldır dünyada ilk defa eksper raporlu garantili, sigorta yapmaya elverişli bir evrakla pırlanta satışı yaptıklarını belirten Güven, "Kayseri'de güvenle alışveriş yapılabilecek bir sarrafımız oldu. İsteyen vatandaşlarımız Zade Kuyumculuk'tan eksper raporlu garantili pırlanta alabilir" dedi.

8 parçadan oluşan pırlantayla dünya tasarım yarışmasında birinci olduklarını dile getiren Güven, 115 ülkeden bin 500 tasarımcı katılımın arasında kendi ürünlerinin seçilmesini Türkiye'nin başarısı olarak değerlendirdi. Güven, "Tasarım yarışmasında birinci olan eserimiz papatyanın narin yapraklarının aşkı temsil ettiği merakı ifade ettiği bir kompleks. Papatya falı öğesi Türkiye'de çok bilinen konudur. Papatya falıyla aşkı merakı anlatan bir eserdir. 18 ayar madenle el işi göz nuru imal edilmiş bu eser önce Venedik'te dünya sosyetesine tanıtıldı. Daha sonra 6 ay boyunca dünyayı dolaştı." diye konuştu.

Güven 4 C özelliğini şu şekilde açıkladı; "Kesim (Cut); Kesim belki de 4C özelliklerinin en önemlisidir; çünkü pırlantanın göz alıcı ışıltısı kesimin kalitesi sayesinde ortaya çıkar. Diğer özellikleri doğadan kaynaklanırken kesim özelliği, pırlanta üzerinde insan eliyle yaratılan tek özelliktir. Faset (ışığı yansıtan açılı yüzey) orantılarının doğru olduğu iyi bir kesim pırlantanın ateşini ve parlaklığını ortaya çıkarır. Çok teknik bir konu olan pırlanta kesimiyle, pırlanta şeklini karıştırmamak gerekir. Şekil kişinin zevkine bağlıdır. Yuvarlak kesim, bilinen kesimler içinde en popüler olanıdır. Diğer kesimler arasında; zümrüt (dikdörtgen pırlanta kesimi), damla, markiz (iki ucu sivri kesim), prenses (üzeri kare yuvarlak kesim), oval ve kalp kesim sayılabilir. Renk (Color); İnsanlar değişik renk tonlarından hoşlanabilir; bu nedenle renk özelliği 4C'ler arasında en öznel olanıdır. Pıranta renkleri beyazın çeşitli tonlarından oluşur. Pırlantalar, renksize ne kadar yakın olduklarına bakılarak sınıflandırılır. En nadir bulunan ve en beyaz olanlar D, E, F, ve G'dir, ancak pırlantaların büyük çoğunluğu beyaz ve çok hafif renkli beyaz olarak adlandırılan H-L renkleri arasındadır. M rengi ve altındakilerde gözle görülebilir sarımtırak bir renk tonu vardır. Öte yandan çok nadir bulunan belirgin renklerde pırlantalar da vardır. Bunlara fantezi adı verilir. Bunlar pembe, mavi, sarı ve pek çok başka rekte görülebilir. Berraklık(Clarity); Bir pırlantanın berraklığı "doğanın parmak izleri" olarak adlandırılan lekelerine bakılarak belirlenir. Hemen hemen bütün pırlantalarda, pırlantayı oluşturan karbon kristallerinin küçük izlerine rastlanır. Ancak bu lekelerin çoğu mikroskopik olduklarından çıplak gözle görülemez. Lekeler ancak çok kuvvetli mercek altında seçilebilir. Bir pırlantanın lekeleri ne denli az ise, taş da o kadar nadir bulunur. Karat Ağırlığı (Carat Weight); Karat bir pırlantanın ağırlık ölçüsüdür. Bir karat 100 eşit puana bölünür. Yarım karat 50 puandır ve 0.50 ct şeklinde yazılır. Aynı karat ağırlığındaki iki pırlantanın fiyatı, kesim, renk ve berraklık özelliklerinin farklı bileşimi nedeniyle aynı olmayabilir"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious