Piskopos'tan Türkiye'ye eleştiri

  • Giriş : 02.08.2008 / 21:45:00

Piskopos Padovese: Aziz Pavlus Kilisesi resmen kiliseye dönüştürülmeli.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Vatikan'ın resmi yayın organı L'Osservatore Romano'da bugün Türkiye Katolik Piskoposlar Kurulu Başkanı (TKPK) Piskopos Luigi Padovese'yle yapılmış söyleşide, Tarsus'ta halen anıt müze konumundaki Aziz Pavlus Kilisesi'nin resmen kiliseye dönüştürülmemiş olması eleştiri konusu yapıldı.
Türkiye'de TKPK başkanlığının yanı sıra Anadolu Papalık Vekili sıfatıyla da görev yapmakta olan İtalyan Piskopos Padovese, L'Osservatore Romano'daki demecinde, Tarsus'taki müzenin kilise haline getirilmesi gerektiğini savunarak, konunun "Türkiye'deki merkezi otoritelerin, Hristiyanlar konusunda ne tür bir yöneliş içerisinde olacaklarının da simgesi" olacağını ileri sürdü.

Türkiye'de İslam'a tanınan hakların Hristiyanlığa da tanınması gerektiğini ifade eden Padovese, "Türkiye'de İslam konusunda demokratik ilerlemeler varsa, insanlar başörtüleriyle kamusal alanda da dinlerini açığa vurabiliyorlarsa, aynı gerekçe aynı haklar dinsel azınlıklara da tanınmalıdır" dedi.

Padovese, "Türkiye'ye gelen binlerce turistin bir müzede değil bir kilisede ibadet etmek biçimindeki en meşru arzuları kendilerine bir hak olarak tanınmak zorundadır" ifadesini kullandı.

Kilise, Aziz Pavlus'un doğum yeri Tarsus'ta anılan azizin anısına 16. yüzyılda inşa edilmişti. 1990'ların sonunda Aziz Pavlus Kilisesi, Kültür Bakanlığı tarafından restore edilip anıt müze olarak ziyarete açılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*