Pitt ve Jolie'den 1 milyon dolar bağış

  • Giriş : 12.05.2007 / 00:00:00

Yönetmen Steven Spielberg de Sudan’ın sorunlu Darfur bölgesindeki şiddetin sona erdirilmesini isteyen Hollywood ünlülerinin kervanına katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

"Jaws" ve Schindler’in Listesi" gibi filmlerin Oscar ödüllü yönetmeni Spielberg, Çin Devlet Başkanı Hu Cintao’ya geçen ay gönderdiği mektupta, Çin’den Sudan’a, Darfur’daki şiddetin kurbanlarını korumak amacıyla BM barış gücü askerlerini kabul etmesi için baskı yapmasını istediğini açıkladı.
Çin’in Sudan siyasetini değiştirmesini isteyenler kervanına katıldığını belirten Spielberg mektupta, Hu ile görüşmek istediğini yazdığını kaydetti.
Spielberg’in sözcüsü, Hu’dan şu ana kadar yönetmenin bu isteğine yanıt gelmediğini söyledi.
Medyatik ünlüler Brad Pitt ve Angelina Jolie de dün yayımladıkları açıklamada, vakıflarının Darfur’da görev yapan kurumlara bir milyon dolar bağışladığını bildirdi.
Sudan’dan petrol ithal eden Çin, bu ülkenin rızasını almadan barış gücü askeri gönderilmesini engellemek için BM Güvenlik Konseyi’ndeki veto gücünü kullanıyor.
Darfur’da 4 yıldır devam eden iç savaş nedeniyle 300 bin kadar kişi şiddet olaylarında öldü, 2 milyon kadarı yerlerinden oldu ve 4 milyon kişi de insani yardım olmaksızın yaşayamayacak durumda bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious