Piyade silahında 'öldürücü' değişiklik

Piyade silahında 'öldürücü' değişiklik.16504
  • Giriş : 21.12.2008 / 20:50:00
  • Güncelleme : 21.12.2008 / 20:43:36

Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) tarafından 5.56 kalibrede üretimine karar verilen Mehmetçik-1 modern piyade tüfeğinde radikal bir değişikliğe gidildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tüfeğin kalibresi büyütülerek 7.62 milimetre mermi kullanımı gündeme geldi. Bu basit bir değişiklik gibi görünse de aslında tüfeğin vuruş gücü arttı. Tüfeğin daha etkili hale gelmesiyle terörle mücadelede başarı oranının artması hedeflendi.

Askerin Güneydoğu'da kullandığı G-3 modeli piyade tüfeği 7,62 mm kalibrede mermi kullanıyor. Bu mermiler etkili mesafeden vurduğu kişiyi öldürecek güce sahip. TSK envanterinde bulunan HK-33 modeli tüfek ise bütün dünya tarafından tanınan M-16 silahları gibi 5.56 mm kalibrede mermi kullanıyor. Bu mermi ile vurulan kişi yaralanıyor ama genellikle ölmüyor. ABD, düşmanı 5.56 milimetrelik mermi ile vurmanın insan haklarına uygun olduğunu savunuyor. Bu iddiaya göre çatışmada vurulan bir kişi yaralandığında en az 2 kişi çatışmadan çekiliyor, çatışmada bir kişi ölürse sadece ölen çatışmadan çekilmiş oluyor. Bu teoride yaralamanın öldürmekten daha çok işe yaradığı savunuluyor. TSK da bu teoriler çerçevesinde yeni tüfek için HK-33'te olduğu gibi 5.56 kalibreyi tercih etmişti.

Güneydoğu'da 5.56 kalibre tüfekleri kullanan askeri personelin görüşleri teoriyi çürüttü. Çatışmaya giren askerler, teröristin tek mermi ile etkisiz hale gelmediğini, yaralandıktan sonra dahi askere karşı ateş için gerekli gücü bulduğunu, vurulunca ölme ihtimali daha az olduğu için teröristin çatışmada daha rahat davrandığını, yaralı PKK'lıların ateş alanında kendi başına kaldığını yani iddia edildiği gibi iki teröristin çatışmadan çekilmediğini ifade ettiler. Bu yorumlar üzerine Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında 19 Aralık Perşembe günü toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi yeni piyade silahının G-3 tüfeğinde olduğu gibi 7.62 kalibrede üretilmesine yeşil ışık yaktı.

Hürriyet

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*