Piyango ile iyi okullarda eğitim fırsatı

  • Giriş : 28.02.2007 / 00:00:00

İngiltere'de bir konsey, ortaokullarda piyango etkinliği düzenlenmesine karar verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Brighton ve Hove Şehri Konseyi okulların kayıt prosedürlerini 2008 yılından itibaren değiştirmeye hazırlanıyor. Yeni prosedüre göre düzenlenecek piyango nedeniyle okullara giriş önceliği, yakın yerlerden gelecek öğrencilere verilmeyecek.

Aileler ve Okullar Komitesi Başkanı Pat Hawkes, BBC'ye yaptığı açıklamada "Bu konuda konseyimizin ne tür imkanlara sahip olup olmadığı belirlendi. Halka açık toplantılarla şekillenen ve yaklaşık 4 bin kişinin imzalarıyla ortaya çıkan bu hareket, fakir bölgelerden gelen öğrencilerin daha kaliteli ve iyi şartlarda eğitim görebilmeleri için çok büyük bir şans" dedi.

Getirilecek yeni sistem ile şehri altı bölgeye ayırıyor. Çocuklar kendi evlerine yakın okullara gitmek isterken, piyango sistemi bu olanağı ortadan kaldırıyor. Bu yüzden, bazı aileler bu etkinliğin gerçekleşmemesi için mahkemeye başvurmaya hazırlanıyor.

Daily Telegraph gazetesinin haberine göre yeni sistemle birlikte 200 bin öğrenci ilk tercih ettiği ortaokula gidemeyecek. Bu, başvuruların büyük kısmının öğrencilerin kendi tercihleri olan okullarda reddedileceği anlamına geliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious