Piyasada yılbaşı ve kurban heyecanı

  • Giriş : 09.11.2006 / 00:00:00

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından iç piyasadaki hareketlilik ile beklentileri ölçmek ve kamuoyuyla paylaşmak amacıyla düzenlenen sektörel anketlerin Ekim ayı sonuçları açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kapalıçarçı ve civarı ile özellikle perakende ticaret yapan firma yetkilileri ile gerçekleştirilen anket sonuçları, BTSO Alışveriş Şenliği ile Ağustos-Eylül aylarında hareketlenen iç piyasanın Ramazan Bayramı sonrasında yeniden bir hareketlilik beklediğine işaret ediyor. Aradığı hareketliliği yılbaşı ile birleşecek olan Kurban Bayramı'nda bulma umudu taşıyan iç piyasanın yüzde 45,23'ü satışlarını artırma beklentisine odaklanmış durumda.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, ankete katılan 169 firma temsilcisine yönlendirilen "Ekim ayını değerlendirdiğinizde satışlarınızın durumu ne olmuştur?" sorusuna yüzde 18,35 oranında 'Arttı', yüzde 50,29'u 'Azaldı' ve yüzde 31,36 gibi bir oranda 'Hiçbir değişiklik olmamıştır' yanıtı verildi. Eylül ayına göre, satışlarını arttırdığını söyleyenler yüzde 18,85 oranında azaldı.

Özellikle Kapalıçarşı, Uzunçarşı, Altıparmak, Heykel gibi kent merkezinde faaliyet gösteren firma sahipleri, "Gelecek ayki satışlarınıza ilişkin beklentileriniz ne yöndedir?" sorusuna,.üzde 26,78 oranında "Düşüş bekliyoruz", yüzde 45,24 oranında "Artmasını bekliyoruz" ve yüzde 27,98 oranında da "Hiçbir değişiklik beklemiyoruz" yanıtını verdi.

"Ürünlerinizin fiyatlarında geçen ay içerisinde indirim yaptınız mı?" sorusuna cevap veren firmalardan yüzde 74,55'i 'Hayır' yanıtını verirken, yüzde 25,45 gibi bir oranda 'Evet' yanıtını verdi. Ankette yönlendirilen "Sadece satışlarınızı baz almadan genel bir değerlendirme (iç piyasadaki talebin düşüklüğü) için bu ayki tespitiniz nedir?" sorusuna yüzde 69,27 oranıyla "Devam ediyor", yüzde 13,25 ile "biraz daha arttı" ve yüzde 17,46 ile "iyice düştü" yanıtı verildi.

Ankete cevep katılan 169 firmaya yöneltilen "İthal malların çokluğu ticaretinizi nasıl etkiliyor?" sorusu da yönlendirildi. Soruya, firmaların, yüzde 51,49'u olumsuz', yüzde 10,18'si 'olumlu' yanıtını verirken, yüzde 38,33'si de ithal malların olumlu ya da olumsuz etkisinin bulunmadığını ifade etti.

Bursa merkezde özellikle toptan ve perakende ağırlıklı olmak üzere değişik sektörlerde faaliyet gösteren 169 firma yetkilisi ile gerçekleştirilen ankete katılan firmaların yüzde 15,48'si Tekstil Konfeksiyon, yüzde 7,2'i Elektrik, Elektronik ve Beyaz Eşya, yüzde 8,34'ü Gıda, yüzde 3,59'si Sağlık, yüzde 65,48'si de diğer sektörlerde faaliyet gösteriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious