'Piyasadaki dalgalanma sağlıklı ekonominin bir işareti'

  • Giriş : 15.06.2006 / 00:00:00

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, reel sektörün pozisyon açığını risk sınırları durumunda görmediklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Müsteşar Yardımcısı Abdurrahman Özenbaş ve KOSGEB Başkanı Erkan Gürkan ile birlikte gazetecilerle sohbet toplantısı düzenleyen Bakan Coşkun, KOSGEB'in kuruluşu olan 1990 yılından 2002 yılına kadar olan 12 yıllık dönemde 4 bin KOBİ'ye 20 milyon dolar destek verdiğini, KOSGEB'in son üç yılda ise 54 bin KOBİ'ye 110 milyon dolar destekte bulunduğunu belirtti.

Bu zamana kadar imalat sektöründeki KOBİ'lerin desteklendiğini hatırlatarak, kendilerine hizmet ve tarım sektöründen de KOBİ desteği almak için taleplerin geldiğini ifade eden Coşkun, "Önümüzdeki yıl bütçemizi genişleterek, tarım sektörünü de KOBİ desteği çerçevesi içerisine almayı düşünüyoruz" dedi.

Coşkun, Türkiye'deki bürokrasiye bir fıkra ile dikkat çekerek, "Bürokrasi olmadan devlet işleri yürümez. Ancak demokratik cumhuriyet olamayan ülkemiz bürokratik cumhuriyet oldu. Bu nedenle biz bakanlık olarak bürokrasiyi aşan bakanlık olmaya çalışıyoruz" dedi.

Konuşmasında, zorunlu işçilik konusuna da değinen Coşkun, "Devlet sosyal sorumluluğunu özel sektörün üzerine yıkarak, 50 işçide bir hükümlü, bir engelli diye bir sürü sorumluluk özel sektör üzerine bırakılmış... Böyle olanca işletmede çalışan işçi sayısı 50 olmuyor 45'de kalıyor. Yeni işçi ihtiyacıda yeni bir işletme ile karşılanıyor. Durum böyle olsa iyi. Bu durum ayrıca işletmeleri kayıtdışılığada itiyor. Kayıdışı istindamı artırıyor" şeklinde konuştu.

Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını da cevaplayan Coşkun, bir soru üzerine reel sektörün pozisyon açığını değerlendirdi. Kamuoyunda Ankara ve İstanbul sanayi ve ticaret odalarının açıkladığı 75 ve 86 milyar dolar reel sektör poziyon açıklarının gerçekleri yansıtmadığını, bu rakamların fikir vermek amacıyla toplanmış veriler olduğunu savunan Coşkun, "Reel sektörün açığını riskli görmüyoruz. Açıklanan bu rakamlar doğru da olsa bunlar riskli rakamlar değil. Tabi odaların çalışmalarını uyarıcı olarak dikkate alıyoruz" şeklinde konuştu.

Coşkun, Türkiye'de siyasi ve ekonomik istikrarın devam ettiğini, ancak bunun rakamların sabit kalacağı anlamına gelmediğini belirterek, "Ekonomide istikrar sabit değişmeyen değerler değildir. Bu açıdan piyasadaki dalgalanmayı bir sağlık işareti olarak görüyorum" dedi.

KOSGEB Başkanı Gürkan ise, 2007 yılında uygulamaya geçilecek Basel II kriterleri için KOBİ'lerin reyting ölçümleri yapmak üzere aralarında uluslarası reyting kuruluşlarının bulunduğu firmalarla görüştüklerini belirterek, "Bu reyting derecelendirmelerinin firmalarımıza çok küçük ücretlerle hata ücretsiz olarak yapacağız. Ölçümlendirmeleri 2007 ağustos ayına kadar tamamlamayı düşünüyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious