Piyasadaki ucuz telefonlara dikkat!

  • Giriş : 16.09.2008 / 11:12:00

Piyasadaki ucuz telefonlara dikkat!.. Ucuza telefon alıp hastanelik olmayın...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kurumu (TK) piyasadaki cep telefonlarını mercek altına aldı.

Geçtiğimiz yıl kurulan Piyasa Gözetim Laboratuarı bir yıl boyunca farklı marka ve modellerde cep telefonlarının insan sağlığına ne derecede zararlı olduğunu araştırdı.

Kurum laboratuvarının bir yıllık çalışmalasının sonucu olan cep telefonlarının zararlarını belirten SAR (Specific Absorbtion Rate) - Özgül Soğurma Oranı değerlerini açıklandı.

SAR değerine göre, elektromanyetik enerji miktarı bir cep telefonunda ne kadar fazlaysa o kadar zararlarından etkilenildiği anlamına geliyor. TK yetkilileri, her marka ve modelin kurumlarına geldiğini ve bu cep telefonlarının laboratuar ortamında test edildiğini belirtti. 22 adet farklı marka ve modelin elektromanyetik enerji miktarları bu veriler ile tespit edilirken, kurum yetkilileri 10 gr'lık kütle başına belirlenen SAR değeri 2 W/kg'lık sınır ve üzerinde bir cihaz tespit edilmediğini belirtti. Kurum görevlileri rutin olarak cep telefonlarını incelemeye devam edecek.

Sınır değer ve üzerinde bir cihaz tespit edildiği taktirde kurum gazete ve televizyonlardan ilanlar vererek tüketiciye ulaşacak. Zararı tespit edilen cihaz tüketicilerin sahip oldukları da dahil olmak üzere piyasadan toplatılacak.

Özellikle piyasadaki büyük rekabette "Daha fazla özellik" aldatmacasıyla satılan ucuz telefonları satın alırken çok dikkatli olunmalı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*