Piyasalar, paniğe aldırmadı

Piyasalar, paniğe aldırmadı.10542
  • Giriş : 12.08.2006 / 00:00:00

Piyasalar ‘İngiltere'nin 11 Eylül paniği’ne aldırmadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Açıklamanın hemen ardından meydana gelen düşüş kısa sürede yerini toparlanmaya bıraktı. Üst üste dört gündür gerileyen New York Borsası, terör korkusunu umursamayarak yükseldi. 79 doları zorlayan petrol fiyatları, yüzde 3 düştü. Havayolu şirketlerine ait hisselerin değer kaybetmesi sebebiyle önceki günü düşüşle kapatan Avrupa borsaları da dün toparlandı. İngiltere'de güvenlik alarmının en üst seviyeye çıkarılmasına aldırış etmeyen Türkiye piyasaları güçlü seyrini korudu. Dolar 1,44 YTL'ye, faizler yüzde 19,1'e indi. Borsa günü yükselişle kapattı. Londra'daki Deutsche Bank'ın gelişmekte olan piyasa stratejisti Angus Halkett, “Avrupa piyasalarında perşembe günü düşünmeden tepkiler verildi, ancak herkes bugün yeniden alıma geri döndü.” dedi.

İngiltere’de uçak bombalama planları şüphesi, uluslararası piyasalarda yatırımcıları etkilemedi. Jeopolitik gerginliklerin ve Kuzey Amerika’daki en büyük petrol sahasındaki üretim ile ilgili belirsizlikle 79 dolar sınırına yaklaşan petrol fiyatları, yüzde 3 geriledi. ABD borsalarıyla birlikte Avrupa borsaları da yükseldi. Saldırı girişiminin öğrenilmesiyle önceki gün yüzde 5,1 gerileyen İngiliz havayolu şirketi British Airways’ın hisseleri toparlandı. Bu arada Japonya Merkez Bankası, beklendiği gibi faiz oranlarını değiştirmeyerek yüzde 0,25’te bıraktı. ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını değiştirmemesinin ardından Türkiye’ye başlayan taze para girişleri dün de devam etti. Dolar, YTL karşısında geçen hafta yüzde 2,5 oranında değer kaybetti. Bankalararası piyasada hafta içinde 1,44 YTL ile son üç ayın en düşük seviyelerine gerileyen dolar, dün 1,4510 yeni liradan kapandı. Bir bankacı, “Liradaki güçlü seyir, Türkiye’ye ilişkin olumsuz bir haber ya da beklenti oluşmazsa bozulmaz. FED’in bu haftanın ardından kısa vadede yeni bir faiz artırımı ihtimali düşük, gelişmiş ülkelere ait faiz endişesi olumsuzluğu da yok. Lira güçlenmeye devam edebilir.” dedi. Aynı bankacı, dış kaynağa çok bağlı olarak hareket eden iç piyasada faizlerin yükseldiği seviyeden yeni alım yapmak için yabancıların pozisyon açma eğiliminin kuru düşürmeye devam edeceği görüşünü de sözlerine ekledi. Bir bankanın döviz yetkilisi ise, “Dolar aşağı pek inemiyor; çünkü önceki gün başlayan ve önümüzdeki iki işgününde devam edecek görünen kamu alımı var. Tahminen toplam 350 milyon dolar kadar. Ama genel olarak gelişen piyasalar iyi olduğu için çok keskin bir hareket olmaz. Kurdaki yükselişler satış için fırsat olabilir.” yorumunu yaptı.

Bu yıl en düşük yüzde 13 seviyelerini görmüş olan bono bileşik faizinin mayıs-haziran dönemindeki dalgalanma ile 10 puan kadar yükselmesi, faiz seviyesini yatırımcı için cazip seviyelere taşıdı. Bono tarafından yabancı alımlarıyla faizlerin gevşediğine dikkat çeken bankacılar, bu pozisyonlardan çok olumsuz bir gelişme olmadıkça çıkış beklemiyor.

Borsa’da kâr satışları

Merkez Bankası’nın bu ay yapacağı toplantı öncesinde taze para girişi olmadan genel olarak yatay seyir bekleniyor. Banka aylık olağan toplantısını 24 Ağustos’ta yapacak. Nisandan itibaren dördüncü ay üst üste tahminlerin üzerinde kalan tüketici fiyatları sebebiyle sıkı para politikası uygulayan Merkez Bankası’nın kısa vadeli faizlerini bu ay yeniden artırması ihtimali bulunuyor. Fortisbank tarafından hazırlanan raporda, “Merkez Bankası’nın faiz artırım beklentilerinin devam etmesi ile faizler dar bir bantta seyretmeye devam edebilir.” denildi.

Bilançolara bağlı hisse bazlı hareket eden İstanbul Menkul Kıymetler Borsası ise dün 38 bin 26 puana kadar yükseldikten sonra kâr realizasyonlarıyla geriledikten sonra günü yüzde 0,08 artışla 37 bin 418 puandan kapattı. Ata Portföy Yöneticisi Murat İnceleme, “Kâr realizasyonları vardı. Piyasaya taze para girişi olmadı ve bilançolara bağlı hareketler oldu. Gelecek hafta yurtdışı piyasalar ve ekonomik veri akışı piyasaya yöne verecek.” dedi. Borsa’da işlem hacmi 1,32 milyar YTL ile önceki güne göre yüzde 6,3 azaldı. Kâr realizasyonunda bankalar ilk sırada yer aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious