Piyasalar da ilk seansta dağıldı

Piyasalar da ilk seansta dağıldı.15994
  • Giriş : 16.10.2008 / 12:55:00
  • Güncelleme : 16.10.2008 / 14:22:14

Alınan önlemlere karşın durgunluk korkusunun artmasıyla borsalarda sert kayıplar yaşandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Alınan önlemlere karşın durgunluk korkusunun artmasıyla borsalarda sert kayıplar yaşandı. ABD'de düşüş yüzde 9'u, Asya'da yüzde 11'i aştı. İMKB ilk seansta yüzde 5 geriledi, dolar 1,50'yi aşarak iki yılın zirvesine çıktı.

Ekonomik durgunluk endişelerinin ve hedge fonlara ilişkin risklerin yeniden fiyatlanması piyasalara sert satış getiriyor. ABD borsaları dün 1987'deki 'kara pazartesi'den bu yana en kötü gününü yaşadı. Asya borsalarında kayıp yüzde 11'i aşarken, İMKB'de de yüzde 5'i aşan düşüşler var. Global kaygılarla dolar 1,50'nin üzerine çıktı, faiz yüzde 21'i aştı.

Durgunluk korkusuna, ABD'den gelen kötü veriler ve hedge fonlara ilişkin endişelerin eklenmesi ABD borsalarının hızla düşmesine neden oldu. Dow Jones Sanayi Endeksi yüzde 7.87, Nasdaq yüzde 8.47, S&P 500 yüzde 9.03 değer kaybetti. Dow Jones ve S&P 500'deki düşüş, 1987'deki 'kara pazartesi'den bu yana yaşanan en sert düşüş oldu. Nasdaq'taki düşüş son 10 yılın en sert değer kaybıydı.

ASYA'DA KAYIPLAR YÜZDE 11'İ AŞTI

Asya borsaları da ABD'de alınan önlemlerin yetersiz olduğu ve durgunluk endişeleri nedeniyle, günü keskin düşüşlerle tamamladı. Tokyo Borsası yüzde 11.41'lik düşüş yaşadı. Güney Kore'de borsa yüzde 9.4, Avustralya'da yüzde 6.67, Yeni Zelanda'da yüzde 4.82 değer kaybetti.

İMKB 28 BİNİN ALTINA İNDİ

Yurtdışındaki satış dalgasına İMKB de katıldı ve ilk seansta yüzde 5 düştü. İMKB Ulusal 100 Endeksi 1.476 puanlık düşüşle 27 bin 967 puana geriledi. Endeks seans içinde en düşük 27 bin 501 puanı gördü.

Avrupa borsaları yüzde 6'ya varan düşüşlerle güne başladı. Kayıplarını daha sonra hafif telafi eden borsalarda yüzde 3'ün üzerinde kayıplar var. Gelişmekte olan Avrupa piyasalarında da yüzde 5'e yakın düşüşler görülüyor.

DOLAR 1,50'Yİ GÖRDÜ

Global ekonomilerin beklentilerden daha derin bir resesyona girebileceği beklentisinin dolara olan talebi artırmasıyla kurda artış yaşandı. Bankalararası piyasada dolar kotasyonları 1,50 YTL'yi aşarak Ekim 2006'dan bu yana en yüksek düzeyi gördü. 1,5030 YTL'ye kadar yükselen dolar daha sonra 1,48 düzeyine geriledi.

Faizde de hareket yaşandı. Gösterge kağıdın bileşik faizi yüzde 21.50 ile son üç ayın zirvesini gördü.

West LB Hazine Müdürü Burak Üstay, kurda özellikle Londra kaynaklı yabancı çıkışının dün başladığını belirterek şunları söyledi: “Macaristan'daki cari açığın problem yaratabileceğini realize eden yatırımcılar Macar para biriminde zayıflığa neden oldu. Macaristan, Türkiye ve Güney Afrika da beraber inip çıkan para birimleri. Dünya piyasalarında olumlu bir haber yok; TL'deki değer kaybı normal. Macaristan, Güney Afrika ve Türkiye cari açığı yüksek ülkeler. Gelişmekte olan ülkelere sermaye akışının yavaş olabileceği şeklindeki endişelerle bu ülkelerin para birimlerindeki zayıflama normal olarak karşılanmalı. Resim gelişmekte olan ülkeler için çok olumlu değil.”

ABank Döviz Pozisyon Müdürü Sevgi Aytekin de, global kaygılarla kurda yükseliş yaşandığını, 1,50'nin yeniden kırılması durumunda 1,55'e kadar bir hareket olabileceğini söyledi. Kurda dalgalı seyrin devam edeceğini belirten Aytekin, global konjonktürün gidişatı belirleyeceğini ifade etti.

PETROL 70 DOLARIN DA ALTINDA

Dünya ekonomisinin durgunluk yolunda ilerlemesi, petrol fiyatlarının son 13 ayın en düşük seviyesine inmesine neden oldu. Dün yaklaşık 4 dolar düşen ABD ham petrolü bugün de 1 dolardan fazla gerileyerek 72 dolar 96 sente kadar indi. Brent petrolü ise 69 dolar 50 sente geriledi.

NTV

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*