Piyasalar hangi gelişmelere kilitlendi?

Piyasalar hangi gelişmelere kilitlendi?.19453
  • Giriş : 29.11.2008 / 14:34:00
  • Güncelleme : 29.11.2008 / 14:34:50

Küresel ekonomik krizin etkisiyle büyük düşüşler yaşayan borsanın çıkışı için ne gibi beklentiler var?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD'nin yeni başkanı Barack Obama'nın yeni, güçlü ve kapsamlı bir ekonomiyi canlandırma paketini hayata geçireceği beklentileri ve Citigroup'un kurtarılmasının etkisi geçtiğimiz hafta piyasalar açısından toparlanma fırsatı yarattı.

Yurtiçinde başarılı geçen Hazine ihalelerinin ardından gözler Başbakan Tayyip Erdoğan'ın IMF ile anlaşma ve ekonomik paket konularında yapacağı açıklamaya çevrildi.

Borsa, geçtiğimiz hafta ortalama yüzde 17,07 değer kazandı.

Doların satış fiyatı haftalık bazda yüzde 5,98, avronun satış fiyatı da yüzde 2,72 düştü.

Tahvil ve Bono Piyasası'nda yatay ve sakin bir seyir izleniyor.

Peki önümüzdeki hafta piyasalar nasıl bir seyir izleyecek?

Piyasalar açısından yönü hangi gelişmeler belirleyecek?


Piyasalar nasıl bir seyir izleyecek?


ABD'nin yeni başkanı Barack Obama'nın yeni, güçlü ve kapsamlı bir ekonomiyi canlandırma paketini hayata geçireceği beklentileri ve Citigroup'un kurtarılmasının etkisi geçtiğimiz hafta piyasalar açısından toparlanma fırsatı yarattı.

Yurtdışında ABD Hazinesi'nin otomotiv, öğrenci ve kredi kartlarını temin edilebilirliğini artıracak 25-100 milyar dolar tutarında yeni program harcayacağına yönelik haberler, FED'in daralan kredi piyasaların desteklemek için açıkladığı yeni programlar ve dünya borsalarındaki seyir takip edilirken, yurtiçinde başarılı geçen Hazine ihalelerinin ardından gözler Başbakan Tayyip Erdoğan'ın IMF ile anlaşma ve ekonomik paket konularında yapacağı açıklamaya çevrildi.

IMF ile anlaşma konusunda belirli bir aşamaya gelindiği ve Aralık ayı içinde imzalanacağı yönünde çıkan haberler, İMKB'nin yönünde belirleyici olurken, hükümetin hazırladığı önlem paketinin ayrıntıları merak ediliyor.

İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında (İMKB)işlem gören hisse senetleri, haftalık bazda ortalama yüzde 17,07 değer kazandı.

İMKB'de Bileşik Endeksi, haftalık bazda 3.749,02 puan artarak, 21.965,96 puandan 25.714,98 puana çıktı.

Geçtiğimiz hafta, 22000-26000 bandında hareket bekleyen uzmanlar, piyasalardaki iyimserliğin endeksin bu yükselişini devam ettirebileceğine dair bir izlenim yarattığını belirtiyor. Buna istinaden borsa önümüzdeki 15 gün içerisinde 27750-29000 aralığına yükseliş yapabilir.

Fakat yurtdışındaki reel ekonomilerde yaşanan sorunlar ile ekonomik dataların gittikçe kötüleşmesine dikkat çeken analistler, bu yükselişin tekrardan satış yönüne dönebileceğini vurguluyor.

Bu bağlamda önümüzdeki iki ay içinde İMKB'nin yeniden 21000 seviyelerine doğru gerilemesi bekleniyor.

29000 seviyesine yaşanacak yükselişteki ana unsur iç piyasada IMF ile anlaşma umudu, mevduata güvence sınırının yükseltilme beklentisi ve hükümetin açıklayacağı tedbir paketi olacak.

Analistler, 29000 seviyesi görülürse, biz bu seviyelerden yatırımcıların kesinlikle kâr satışı yapmasını tavsiye ediyor.

DÖVİZ PİYASASINDA NELER OLUYOR?

Cuma günü piyasaların kapanışı itibari ile, Amerikan Doları'nın satış fiyatı haftalık bazda yüzde 5,98, avronun satış fiyatı da yüzde 2,72 düştü. Doların kapanıştaki satış fiyatı 1,5720 YTL, avronun da 2,0400 YTL oldu.

Bunun yanı sıra, haftalık bazda 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı yüzde 1,49, Cumhuriyet Altının gram satış fiyatı yüzde 1,48 arttı.

Önceki hafta sonu 40,30 YTL olan 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 40,90 YTL'den, 270,00 YTL olan Cumhuriyet Altınının satış fiyatı da 274,00 YTL'den haftayı tamamladı.

IMF ile yapılacak anlaşma, sonuçta tekrar bütçeye disiplin getirecek. Bununla beraber Türkiye'nin rezerv olarak kullanabileceği belli bir miktar para piyasaya giriş yapacak.

Asıl sorun gelecek yıl özellikle de reel sektördeki borç çevirme oranı olarak görünüyor. Analistlere göre, IMF anlaşması ile birlikte dolar/YTL kuru buralarda yataylaşır ve volatilite düşer.

Ancak IMF ile yapılacak anlaşmada rakam düşük gelirse, piyasa bunu beğenmeyebilir. Çünkü açık olan fonlama ihtiyacı var. Böyle bir durumda dolar/YTL kuru yukarı, borsa ise aşağı doğru hareketedecektir. Bunun için anlaşmanın türü ve daha da önemlisi rakamı seyir üzerinde belirleyici olacak.

IMF anlaşmasında 15-20 milyar dolar arasındaki bir rakam olumlu değerlendirilir. Bunun altındaki rakamlar kuru bu seviyelerde tutması için yetersiz kalabilir.

Bunun yanı sıra, alınan önlemlerle yurtdışından "paldır küldür" döviz geleceğini düşünmeyen uzmanlar, Türkiye'nin yurtdışında tuttuğu tasarruf açısından büyük bir fon girişi beklemediklerini belirtiyor.

TAHVİL - BONO PİYASASI

Tahvil ve Bono Piyasası'nda yatay ve sakin bir seyir izleniyor.

İMKB Tahvil ve Bono Piyasası'nda, ağırlıklı ortalamalara göre çeşitli vadelerdeki bono ve tahvillerin haftalık net getirileri ise yüzde 0,30 ile yüzde 0,42 arasında gerçekleşti.

Önde gelen ve değerlendirmeye alınan 10 kamu ve özel bankanın faiz oranlarına bakıldığında, mevduat faizinin haftalık net getirisi, bir aylık mevduatta yüzde 0,26'da kaldı.

Önceki hafta sonunda ortalama faizleri yüzde 16,9 dolayında olan haftalık reponun net getirisi de yüzde 0,29 olarak gerçekleşti.

Yatırım fonlarına katılma belgeleri geçen hafta ortalama yüzde 1,56 değer kazandı. (A) tipi endeks haftalık bazda yüzde 9,82, (B) tipi endeks yüzde 0,71 yükseldi.

Gözlerin IMF ile yürütülen görüşmeler ile açıklanması beklenen ekonomi paketine çevrildiği bono piyasasında, şu anda piyasanın IMF ile anlaşmayı yüzde 60-70 oranında fiyatladığı belirtiliyor. Beklenti, yurtdışında ekstra olumsuz bir gelişme olmadığı taktirde, bono faizlerinin bu seviyelerde işlem göreceği yönünde."

MYNET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*