Piyasalar yarına kilitlendi

  • Giriş : 02.10.2008 / 17:38:00

ABD'de başlayan ve dünyayı saran küresel krizde önemli bir viraj dönülmek üzere. AB çözüm arayışına girdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dünyanın gözü kulağı Temsilciler Meclisi'nden çıkacak kurtarma paketi kararına çevrildi. AB de krizi aşmak için destek fonunu tartışmaya başladı. Türkiye'den 'Ders çıkardık, paniğe gerek yok' mesajları geliyor.

Pazartesi günü Temsilciler Meclisi'nde reddedilen 700 milyar dolarlık kurtarma planı, yenilenmiş haliyle Senato'dan geçti. ABD halkına yönelik düzenlemeler içeren yeni paket için gözler Temsilciler Meclisi'ne çevrildi. Temsilciler Meclisi'nin paketi yine reddetmesi durumunda krizin derinleşebileceği belirtiliyor.

AVRUPA TEK SES DEĞİL

ABD kurtarma paketini geçirmeye çalışırken, AB de çözüm arayışlarına girdi. Fransa Avrupa genelindeki sorunlu bankaları kurtarma amaçlı 300 milyar Euro'luk bir fon oluşturulması planını açıkladı. AB dönem başkanı Fransa'nın Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Avrupalı liderleri de bu kurtarma planına destek olmaya çağırdı. Ancak bu öneriye Almanya karşı çıkarken, İngiltere çekinceyle karşıladı. Fon önerisi hafta sonu AB liderler toplantısında ele alınacak.

PİYASALAR BEKLEYİŞTE

Piyasalar da Temsilciler Meclisi'nden yarın çıkacak karara odaklanmış durumda. Senato'nun kurtarma paketine 'evet' demesine karşın, Asya borsaları günü ekside kapadı. Avrupa borsaları genelde alıcılı görünse de karışık bir seyir izleniyor.

DOLAR YÜKSELİYOR

Senato'nun kurtarma paketini onaylamasıyla yükselişte olan dolar, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet'nin faiz oranlarını düşürebilecekleri sinyalini vermesiyle tırmanışını sürdürdü. Euro/dolar paritesi 1,3746'ya kadar geriledi.

Son günlerde Avrupalı bankalardan hep kötü haberler geliyordu. Ancak dünyanın en büyük varlık yöneticisi olan İsviçreli UBS, üçüncü çeyrekte kâra geçebileceğini açıkladı. Bu açıklama Avrupa borsalarında bankacılık hisselerine alım getirdi.

ERDOĞAN: DERS ÇIKARDIK, YERE SAĞLAM BASIYORUZ

Dışarıda hava böyleyken, Türkiye'den 'panik yok' mesajları geliyor. Başbakan Tayyip Erdoğan, 2000'li yılların ekonomik krizlerinden dersler çıkardıklarını, yere sağlam bastıklarını söyledi. Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek de, “Bir panik havasını estirmenin anlamı yok” dedi.

ESKİ BAŞKAN TÜRKİYE'Yİ ÖVDÜ

Türkiye'ye ilişkin bir değerlendirme de Dünya Bankası Türkiye eski Direktörü Andrew Vorkink'ten gledi. Vorkink, Türkiye'nin, sigorta ve menkul kıymetler piyasaları ağırlıklı olarak, mali sistemini geliştirmeye devam ettiği ve siyasi istikrarını koruduğu sürece, küresel piyasalarda da çok büyük bir çöküşün olmaması halinde, büyük bir mali krize girmeyeceğini söyledi.

Ekonomist Mustafa Sönmez ise, krizin hasarsız atlatılmayacağını, ekonominin dört yönden baskı altında olduğunu vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*