Piyasalar zirveleri nasıl karşılayacak?

Piyasalar zirveleri nasıl karşılayacak?.16365
  • Giriş : 13.10.2008 / 09:43:00

Küresel krize karşı haftasonu gerçekleşen G7 ve G20 toplantılarında alınan kararların gün içinde piyasalara etkisi gözlenecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dow Jones ve S&P 500 endeksleri Cuma günü art arda sekizinci günü de düşüşle bitirdi. Seansın sonuna doğru borsaların kayıplarını geri aldıkları görülürken kredi piyasalarının durumu ve resesyon tehdidi altındaki global ekonomi hakkındaki endişelerle S&P 500 endeksi gördüğü en kötü haftayı geçirdi.

Geçen haftalarda sürekli volatilite yaşayan piyasalar için bile Cuma günü olağandışıydı. Dow Jones 1,000 puanlık bir aralıkta ileri gidip geri gelirken,
bilişim ve teknoloji şirketlerine son anda bir yönelim Nasdaq borsasının bu ay yükselişle kapattığı ilk günü görmesini sağladı. New York borsasında Cuma günkü işlem hacmi şu ana kadar görülen 2008 ortalamasının iki katından fazlaydı.

Wall Street'te kredi piyasalarındaki krizin derinleşerek global ekonomiyi resesyona sürüklemesiyle, kaygıların bu hafta da sürmesi bekleniyor. Ancak hükümetler ve merkez bankalarının finansal krizi çözmek için attığı adımlar düşen piyasalarda alımlar getirebilir ve hisseleri olumlu etkileyebilir.

Hafta sonu gerçekleşen G-7, G-20 ve AB toplantılarında mali sistemi ayakta tutmak için geniş kapsamlı önlemlere başvurması kararları alındı.

AB, bankaların 2009 yılı sonuna kadar çıkaracakları 5 yıl vadeye kadar olan tahvillere güvence verecek. AB hükümetleri tercihli hisse senedi satın alarak bankalara sermaye sağlayabilecek ve gerekirse sistematik kritik stres altındaki bankalara sermaye koyabilecek.

İngiltere'nin çarşamba günü açıkladığı plan çerçevesinde ülkenin 4 büyük bankasına bugün ortak olması bekleniyor. Kamu, RBS ve HBOS'ta büyük ortak olacak.

Haftasonu alınan bu karalar ile Avrupa borsalarında yüzde 5' varan artışla açılışlar bekleniyor.

Yen, yüksek getirili para birimleri karşısında değer kaybederken, Avustralya doları ABD ve Avrupa liderlerinin yatırımcıları saran panik dalgasını geçirmek için bankaları destekleme yönündeki kararıyla yükseldi.

Petrol, Cuma günü gördüğü yüzde 10 düşüşün ardından Avrupa liderlerinin bankacılık sektörünü krizden kurtarmak için aldıkları kararların ardından 2 dolar yükseldi. Ancak iyimserlik havasının dağılmaya başlamasıyla kazanımlar bir miktar azaldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*