Piyasalara 140 milyon dolarlık doping

Piyasalara 140 milyon dolarlık doping.11799
  • Giriş : 06.01.2009 / 23:25:00

TAV İstanbul Terminal İşletmeciliği A.Ş., İstanbul Atatürk Havalimanı'nın 140 milyon dolarlık kira ödemesini Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'a yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstanbul Atatürk Havalimanı'nın 2000 yılında yapımını tamamlayarak işletmeye açtığı Dış Hatlar Terminali ile 2005 yılında işletmesini üstlendiği İç Hatlar Terminali, katlı otopark ve Genel Havacılık Terminali'nin 2009 yılı kira bedelini TAV Havalimanları Holding peşin olarak ödedi.

Ödeme için Atatürk Havalimanı Airport Otel'de tören düzenlendi. Törene katılan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, "Küresel kriz bütün dünyayı etkiledi. Böyle bir durumda en fazla etkilenmesi gereken sektörlerin başında turizm ve ulaştırma geliyor. Turizmde 25 milyonu aştık. Dünyada yüzde 13.5 daralma olurken, bizde 2008'de ortalama büyüme yüzde 6'yı geçti. Türkiye'de transit trafik çok arttı. Türkiye bölgenin transfer noktası haline geldi. Buradaki artış yüzde 24. Bunda THY'nin Star Alliance'a dahil olmasının etkisi büyük. Böylece bin değişik noktaya uçma imkanı doğdu. 'Transit yolcunun bize ne faydası var' diyebilirsiniz. Ancak durum değişik. Yaşam alanlarında sigara hariç her türlü gereksinimi karşılayabilir" dedi.

"TRANSİT YOLCUYA İSTANBUL'U GEZDİRİN"

Bakan Yıldırım, Türkiye'ye gelen transit yolculara İstanbul'un gezdirilmesi gerektiği belirterek, "Özel sektörümüzden ricam, burada 3-5 saat kalacak misafirlerimize İstanbul'u gezdirecek, gösterecek bir alt yapı hazırlamaları. Bunu yapmamız lazım. Üç saatten fazla burada kalacak olan yolcuya İstanbul'u gezdirmeliyiz" diye konuştu.
Bakan Yıldırım, 2003'te 8.5 milyon yolcudan bugün dış hatlarda 75, iç hatlarda 35 milyon yolcu rakamına ulaşıldığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu iş özel sektör-kamu ortaklığına dönüştü. Trafik yükünü en fazlasıyla çeken limanlarımız Atatürk Havalimanı, İzmir, Bodrum, Antalya özel sektörün işletmesinde. Bu sayede istihdam oluştu, kalite yakalandı. 'Havayolunu halkın yolu yapacağız' dedik, başardık. Artık havalimanlarının yapımında 'Türk Modeli' dünyada kabul gördü. Üç büyük havalimanımızdan kamuya 10 milyar dolar üstü kaynak aktarımı sağlandı. Bu aldığımız 140 milyon dolarla Atatürk Havalimanı'ndan alacağımız paranın üçte birini aldık.

Buradaki törenle maksadımız havacılık uzmanlarına hava raporu vermekti. Hava parçalı bulutlu, önümüzde zor günler olduğunun farkındayız, ama vaziyet iyi. Her şeyde tolerans gösteririz ama uçuş emniyeti söz konusu olduğunda babanızı bile tanımayacaksınız derim. Denetimlerimiz çok yoğun olarak devam ediyor. Denetimlerde Avrupa'da 5'inci olduk. EASA'ya AB dışında dahil olan tek ülke Türkiye'dir. Bunlar emniyete verdiğimiz hassasiyetten kaynaklanıyor. Sonuçta kriz varmış, yokmuş; ulaştırma çalışmaya devam ediyor. Tabiri caizse devlete 2 veriyor, 1 alıyor".

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Orhan Birdal ise, "Atatürk havalimanı bugün en çok yolcuya ve uçağa hizmet veren havalimanımız. Bulunduğu bölge itibariyle de büyük ölçüde transit yolcuyu çeken ve bunlara hizmet veren havalimanımız. TAV kurulduğu günden bugüne kadar yaptığı çalışmalarla gerçekten sivil havacılık politikalarını yerine getirerek bunu hizmet dalında çok büyük emekler ve gayretler sarf ederek bu seviyeye gelmiştir. Kendilerini tebrik ediyorum. Buradan almış oldukları güç ve enerjiyle bütün dünyaya açıldılar. Kendilerine başarılar diliyorum. Dünyada yaşanan krizin havacılığa olan etkilerinin az olduğunu göstermek bakımından bu törenin yapılması belki bir gereklilik olarak kendini göstermiş oldu. Atatürk Havalimanı terminal binamızın kira bedelini günlük olarak ele alırsak gün başına 450 bin dolar günlük kira bedeli alıyoruz. Bu kiralarla hazineye katkıda bulunuyoruz. Yeni yapılacak projeler için kullanıyor. Türk sivil havacılığını daha ileriye götürmek, yeni tesisler yaparak daha çok insanımızın uçmasına, daha çok insanımızın havacılığa yakınlaşmasına zemin hazırlamış oluyoruz" diye konuştu.

TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu Başkanı M. Sani Şener de, "Havalimanı işletmeciliğinin ekonomisi, krizlere diğer sektörlere oranla daha dayanıklı bir durum sergiler. Bu, geçmişteki deneyimlerimizde de böyle olmuştur. Türkiye ekonomisinin en önemli özelleştirmelerinden birisi olan İstanbul Atatürk Havalimanı özelleştirmesinin 2009 peşin kirası olan 140 milyon dolarını gününde Ulaştırma Bakanımıza sunmaktan mutluluk duyuyoruz. TAV Havalimanları, her zaman yolcu memnuniyetini göz önünde bulundurarak maliyet disiplinini bozmadan taahhütlerini yerine getiren bir kuruluştur. Biz esasen 140 milyon dolar olan bu yılki kiramızı öderken, küresel krize rağmen hayatın devam ettiğini, morallerimizin en üst düzeyde olmasının gerektiğini ve Türkiye ekonomisine güvenme inancını kamuoyuyla da paylaşabilmek için böyle bir katılım düzenledik" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*