Piyasalarda bu hafta

  • Giriş : 05.02.2007 / 00:00:00

Piyasalarda bu hafta, dış gelişmeler takip edilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gedik Yatırımın haftalık değerlendirmesinde, geçtiğimiz hafta düzeltme hareketini tamamlayan endeksin orta vadeli yükselişini sürdürdüğü, FED'in beklendiği gibi faizleri değiştirmemesi ve enflasyon riskinden bahsetmemesinin dünya piyasalarında alımlara neden olduğu hatırlatıldı.

Ciddi para girişinin devam ettiği haftada işlem hacminde de canlanma görüldüğü belirtilirken, yabancı yatırım bankalarının olumlu raporlarının da İMKB'ye olumlu yansıdığı, alternatif piyasalardaki gevşemenin sürdüğü kaydedildi.

Değerlendirmede, endeksteki para girişi ve dış piyasalara bağlı yükselişte, önemli direnç seviyelerinin geçildiği anımsatılırken, ABD ekonomisi ile ilgili korkuların ortadan kalmasının geçen haftanın en önemli gelişmesi olarak ifade edildi.

Piyasalar kapandıktan sonra beklentinin üzerinde gelen tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) verisinin yansımalarının ise bugün görüleceği belirtilen değerlendirmede, şunlar kaydedildi:

''Kısa vadede iç ve dış piyasalarda önemli primler görülmesi nedeniyle direnç seviyelerinde dikkatli olunmalı. Orta vadeli yükseliş devam edebilir. Ancak kısa vadede kar satışları normal karşılanmalı. Yükselişin temelinde dış piyasalardaki yükselişler ve iyimserlik olduğundan dış gelişmeler takip edilmeli. Döviz ve faizdeki olası yukarı tepkilerde piyasada kar satışlarına bahane olarak kullanılabileceğinden yakından izlenmeli. Enerji fiyatlarında son günlerde yaşanan yukarı tepkinin devam etmesi ise yine orta vadeli görüntüyü olumsuza çevirebilir. Ancak orta vade için Cumhurbaşkanlığı seçimi ile genel seçimleri birlikte düşünmek gerekir.'' Değerlendirmede, genelde kısa süreli etkileri görülen enflasyon verisinde desteklerin takip edilmesi gerektiği önerisinde bulunulurken, dış piyasaların yükselişini sürdürmesi durumunda satışlar sınırlı kalabilecekken, tersi bir durumda derinleşebileceği ifade edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious