Piyasalarda bugünkü beklentiler

Piyasalarda bugünkü beklentiler.18884
  • Giriş : 17.10.2008 / 09:24:00

Ateşini petrol söndürdü. DowJones günü yüzde 4.6 yükselişle kapattı. Peki Türkiye'de neler bekleniyor?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Son dönemde yön belirlemekte zorlanan ve oldukça geniş mir marj içerisinde hareket eden borsalarda ilginiç gelişmeler yaşanıyor. Dünya borsalarını yakından izlediği Dow Jones endeksi dün açılıştan sonra yüzde 4'e varan düşüşler kaydetse de günü yüzde 4.6 oranında yükselişle kapatmayı başardı. Dün hedge fonların batması ve resesyon gibi gerekçelerle yıkılan borsalar bir anda düşen petrolü hatırladı! Ve petrol fiyatlarını 70 doların altına inmesi ile Dow Jones´ta 8,200 seviyesinden gelen alımlar düşüğe göre 800 puanlık bir yükselişin önünü açtı. Yani ABD borsası yüzde 10'luk bir marj içerisinde hareket etti. Bankacılık sektörü ile ilgili sıkıntılar devam ederken yükselişi sürükleyen hisseler enerji ve teknoloji hisseleri oldu.

Dış borsalardaki olumlu gelişmelerin bugün Türkiye piyasalarına da yansıması bekleniyor. Özellikle dün yüzde 6 gibi rekor oranda düşüş kaydeden ve 2005 yılından bu yana ilk kez 27 bin puana gerileyen İMKB'nin güne yükselişle başlayacağı öngörülüyor.

DOLARDA DÜŞÜŞ BEKLENİYOR

Dün gün boyu 1.50 YTL seviyesinde hareket eden dolar ABD borsalarında düşüşlerin sertleştiği dakikalarda 1.52 YTL'ye kadar yükseldi. Ancak ABD piyasalarını kapanışına doğru gelen alımların etkisiyle döviz piyasasında satışlar hızlandı. Bugün borsalardaki iyimserliğin döviz cephesine satış olarak yansıması bekleniyor. Ancak unutulmamalı ki hedge fonlar, bankalardaki sıkıntı ve resesyon riski hala piyasaların önünde duran en büyük engeller.

GÖZLER OPEC'TE

Petrol durgunluk kaygısı ve ABD´de stokların beklenenin iki katı arttığının açıklanmasıyla 14 ay aradan sonra 69 dolara indikten sonra Asya´da yükseldi. OPEC´in gelecek hafta acilen toplanacağı haberi fiyatı yeniden 72 doların üzerine taşıdı. OPEC Kasım´da yapacağı toplantıyı fiyatlardaki hızlı düşüş nedeniyle öne çekti.

ALTINDA İLGİNÇ HAREKETLER

Altında da ilginç gelişmeler yaşandı. Son birkaç gündür 850 dolar civarında seyreden altın, aniden gelen satışlarla 3 dakika içinde 50 dolarlık düşüş yaşadı. En düşük 791 doları gören altın bu sabah 810 dolar civarında.

Asya borsalarında karışık bir seyir var, yükseliş bazı borsalarla sınırlı. Tokyo % 2 artıda ancak Tayvan, G. Kore ve Avustralya borsalarında % 1-2 düşüş var.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*