Piyasalarda bugünkü olası durumlar

Piyasalarda bugünkü olası durumlar.15295
  • Giriş : 11.11.2008 / 10:55:00

Avrupa’dan açıklanan ekonomik verilerin geneline bakıldığında dün sanayi ve imalat sektörü üretiminin Ekim ayında gerilemeye devam ettiğini gördük.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Zaten Ekim ayındaki gelişmelerin olumsuzluğunu hatırlayacak olursak, o zamanları yansıtan verilerin bugünlerde olumsuz olması gayet normal. Bugün Avrupa'dan oldukça az sayıda anacak çok yakın vadeyi yansıta, yani geçen haftayı yansıtan, ZEW anketlerinin ekonomik durum ve beklentiler açıklanacak. Bu verilerle hareket edecek olan piyasada Euro'nun bir miktar yükseleceğini bekliyorum ancak olası yükseliş sınırlı ve yarına kadar devam edebilir. Genel itibarıyla ABD'den veriler açıklanan kadar yatay bir piyasa olabilir.
 
Euro/Dolar (Günlük)
 
Teknik Seviyeler
 
Dirençler
1.2850
1.2880
1.2930
Pivot (1.2750)
 
 
 
Destekler
1.2730
1.2680
1.2620
 
Beklentiler
 
Bugün
Haftalık
Uzun Vade
 
YATAY
 
YUKARI
 
AŞAĞI
 

 
Sterlin, Dolar'a Bağlı Hareket Edecek
 
Dün İngiltere'den açıklanan enflasyon verileri İngiltere'de enflasyonun taş gibi düşmeye devam ettiğini gösterince İngiliz ekonomisindeki yavaşlamanın ve talep eksikliğini ne kadar ciddi boyutlarda olduğunu gösterdi. Bu durumun devam etmesi sonrasında yapılacak yeni bir faiz politikası komitesi toplantısında İngiltere Merkez Bankası'nın yeni bir faiz indirimine gidebileceğini düşünüyorum.
 
Bugün İngiltere'den sabah saatlerinde konut fiyatlarının düşmeye devam ettiğini ancak bu düşüşün yavaşladığı görüldü. Bunun bugün günün devamında açıklanacak cari işlemler açığı ve konut fiyatlarının ne yönde hareket edeceği çok önemli. Eğer, özellikle konut fiyatlarındaki satışlar devam edecek olursa Sterlin'in kritik 1.5510 seviyesindeki desteğin kırılmasına neden olabilir. Böyle bir hareketin olması durumunda orta vadede Sterlin'in daha çok Dolar'a endeksli olarak hareket etmesini bekleyebiliriz. Yani o zaman Sterlin / Dolar paritesinin yükselme ihtimali sadece Dolar'ın değer kaybetmesiyle mümkün olur.
 
Sterlin/Dolar (Günlük)
 
Teknik Seviyeler (Spot)
 
Dirençler
1.5710
1.5880
1.5990
Pivot (1.5510)
 
 
 
Destekler
1.5510
1.5390
1.5260
 
Beklentiler
 
Bugün
Haftalık
Uzun Vade
 
YATAY
 
YUKARI
 
YATAY
 
 
Bugün Yen Yavaş Hareket Eder
 
Dün General Motors'tan gelen olumsuz haberler sonrasında şirketin batabileceği konuşulduğundan bu durum Dow Jones endeksinin düşmesine neden oldu. Bu durum eğer fonların satışlarının artmasına neden olursa, Yen'in değer kazanmaya devam etmesi bir süre daha devam edebilir. Bugün tamamıyla Dow Jones endeksindeki ve dünyadaki hisse senedi, fiyatlarındaki harekete bağlı kalacağını düşündüğüm Dolar / Yen paritesinin bir miktar daha gerilemesi mümkün ancak bu gerilemenin çok sınırlı kalacağını düşünüyorum.
 
Dolar/Yen (Günlük)
 
Teknik Seviyeler (Spot)
 
Dirençler
98.20
99.10
99.60
Pivot (97.70)
 
 
 
Destekler
97.50
96.60
96.10
 
Beklentiler
 
Bugün
Haftalık
Uzun Vade
 
AŞAĞI
 
YUKARI
 
YATAY
 
Düşük Hisseler de Altından Yana
 
Faizlerin düşmesi altına aramasını bir kenara bırakalım, petrol fiyatlarındaki düşüşü etkileyen faktörler, hisse senetlerinin de düşmesine neden olunca altın fiyatlarındaki gerilemeler sınırlı kalabiliyor. Dün mısır ve soya fasulyesi gibi bazı emtiaların üretiminde azalma olduğunun görülmesi gıda sektöründeki hisse senedi fiyatlarının nispeten az düşmesi ve hatta yükselmiş olması beklentilerin gıda ürünlerinde yüksek kalacağına dair sessiz bir göstergeydi. Diğer yandan daha sesli bir gösterge olan finansal sektöre olan güvesizlik ekonomilerin yavaş kalmaya devam ederken enflasyon baskısının devam edebileceğini gösterebilir çünkü unutmayın ki Çin'in kendi içinde ekonomik büyümeyi sağlayacak önlemler alması bile emtia fiyatlarının yükselmesine neden olabilir ve bu da fiyatların yenden yükselmesine neden olduğu bir ortamda altın da yükselir. Altın 780, ve sonra 810 Dolar'a tırmanacak.
 
Altın (Günlük)
 
Teknik Seviyeler (Spot)
 
Dirençler
752
755
761
Pivot (748)
 
 
 
Destekler
747
742
735
 
Beklentiler
 
Bugün
Haftalık
Uzun Vade
 
YUKARI
 
YUKARI
 
AŞAĞI
 
Petrol Taban Oluşturuyor
 
Otomotiv sektöründeki bir şirket olan General Motors'un batabilecek olmasın konuşulduğu bir ortamda talebin düşük kalacak olması petrol fiyatlarının gerilemesine neden oldu. Ancak geçek şu ki petrol fiyatlarının mevcut seviyelerinden itibaren aşağı yönlü hareket edecek olması elbette mümkün olsa da bu sınırlı kalmaya devam edecek. Çünkü kısa vadede de olsa dünyada petrole olan talep ister istemez yükselecekken bana göre petrol fiyatları sadece taban oluşturuyor.
 
Aralık 2008 Vadeli NYMEX Petrol (Günlük)
 
Teknik Seviyeler
 
Dirençler
61.40
62.20
63.30
Pivot (60.80)
 
 
 
Destekle5
60.10
59.70
59.10
 
Beklentiler
 
Bugün
Haftalık
Uzun Vade
 
YATAY
 
YUKARI
 
YATAY

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*