Piyasalarda dalgalı gün

Piyasalarda dalgalı gün .16633
  • Giriş : 30.07.2007 / 18:45:00

Geçen hafta yaşanan sert hareketlerin ardından yeni haftanın ilk günü de benzer bir şekilde geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Piyasalar sabah saatlerinde sakin görünmesine karşın, öğleye doğru artan volatilite özellikle dolar ve borsa tarafında hızlı hareketlere neden oldu.

Dolar güne hafif düşüş eğilimi ile başlamasına karşın öğle saatlerine doğru yükselişe geçti. Yatırımcıların riskten kaçınma eğilimi ile tüm gelişmekte olan ülkelerde dolara alım gelirken, YTL de payına düşeni aldı. Güne 1.30'un altından başlayan dolar, önce bu seviyeyi aştı, ardından hızlı bir şekilde 1.32 YTL'ye kadar yaklaştı. Ancak öğleden sonra tekrar piyasalarda iyimser bir dalga etkili olurken, özellikle ABD vadeli piyasalarda yönün yukarı dönmesi bu iyimserlikte etkili oldu. Dolar gün sonunda 1.3050 seviyelerine kadar çekildi.

DOLARIN ATEŞİ YÜKSELİYOR

Dolardaki hareketi değerlendiren uzmanlar, yönü yurtdışı piyasaların belirlediğini ve önümüzdeki dönemde de benzer bir seyrin izleneceğini söylüyor. Yurtdışında bir toparlanma olmadığı müddetçe dolar kuru da yukarıyı zorlayacak.

Tekfenbank Sabit Getirili Menkul Kıymetler Birim Müdürü Bülent Mühür, piyasanın çok kırılgan olduğuna dikkat çekti. ABD'de kredilerle ilgili problemlerin sürdüğünü ve borsalara satış gelinde doların da yukarı gittiğini söyleyen Mühür, bundan sonra dolardaki oynaklığın süreceğini belirtti.

BORSA GÜNÜ DÜŞÜŞLE TAMAMLADI

Borsa ise 51 bin seviyesinin altından gelen alımlarla ikinci seansın sonuna doğru yönünü yukarı çevirdi ancak günü ekside tamamladı. Borsa gün sonunda yüzde 0.2 kayıpla 51 bin 459 puana indi.

EVG Yatırım Portföy Yönetim Müdürü Serkan Şevik, bundan sonra yurtdışı borsaların yakından izleneceğini söyledi. Şevik, "Eğer dışarıda sert bir hareket olmaza borsa 50 bin 800'ün altına gelmez" derken, yükseliş hedefleri olarak da 52 bin 500 ve 53 bin 800'ü işaret etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious