Piyasalarda dünkü kayıplarla zarar 6 trilyon doları geçti

Piyasalarda dünkü kayıplarla zarar 6 trilyon doları geçti.14986
  • Giriş : 17.08.2007 / 10:59:00

Dalga dalga yayılan kriz dün tüm piyasalara en dramatik günlerinden birini yaşattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bloomberg tüm dünya borsalarında 3 haftada yaşanan değer kaybını önceki gün itibarıyla 4.5 trilyon dolar olarak hesaplamıştı. Ancak dünkü kayıplarla birlikte zarar 6 trilyon doları geçti. 35 trilyon dolarlık değere sahip New York Borsası’nda sadece yüzde 1’lik kayıp 350 milyar doların uçup gitmesine neden oluyor.

Dünya nefesini tuttu, ABD piyasasından gelecek iyi bir habere kilitlendi. Ancak o haber bir türlü gelmeyince tüm dünyada panik satışlar artarak devam etti. New York Borsası’nın performansı tüm dünya için bir kriter haline gelirken, ard arda batan mortgage kredi şirketleri ile hedge fonlar piyasaya adeta nefes aldırmıyor. Dün tüm dünya şirketlerden gelecek iyi haberleri bekliyor, bir umut ışığı arıyordu. Ancak kötü haberler yine peş peşe geldi.

Countrywide sarstı

*ABD’nin en büyük mortgage sağlayıcısı Countrywide’ın likiditeye sıkıştığı haberi piyasalara bomba gibi düştü. Şirketin 40 bankadan 11.5 milyar dolarlık kredi temin etmesi önce suni bir rahatlama yarattı. Daha sonra piyasa oyuncuları bu gelişmeyi “Mortgage piyasasının son kalesi” olarak adlandırdıkları şirketin finansal güçlükte olduğunu kanıtlayacak bir durum olarak yeniden yorumlayınca satışlar hızlandı. Merrill Lynch, dünkü raporunda bu şirketin hisseleriyle ilgili tavsiyesini “Al”dan “Sat”a düşürünce ABD borsasında başlayan satış dalgası tüm dünyaya yayıldı. Fitch ve Moody’s de şirketin kredi notunu A’dan BBB+’ya düşürdü.

First Magnus hız verdi

*Dün gece geç saatlerde bir batık haberi de First Magnus’dan geldi. ABD’nin en büyük 5 mortgage kredi şirketinden biri olan First Magnus, 17 milyar dolarının akıbetinin belirsiz olduğunu duyurdu. Reuters haberi, “ABD ikincil piyasası çöktü” diye verdi. Bu haberden sonra New York’ta kan kaybı hızlandı ve bir ara kayıp yüzde 3’ü buldu. Dolar da 112 Yen’e kadar geriledi.

Danske Bank: Türkiye en riskli ülke görünüyor

*KOPENHAG merkezli Danske Bank dünya piyasalarındaki dalgalanmanın en çok Türkiye’yi etkilediğini belirterek, gelişmekte olan ülkelere yatırım yapan fonların büyük bir bölümünün Türk piyasalarında yatırım yaptıklarını ancak şu anda bu fonların ülkeden çıkış yapmaya çalıştığını belirtti. Danske Bank’da stratejik analist olarak görev yapan Lars Christensen, piyasa yorumunda Türkiye’den “Şu an en riskli ülke” sözleri ile bahsederken Türk piyasasından yüksek çıkış yaşanmasının doğal olduğunu belirtti.

Kredi derecelendirme kuruluşları uyuyor mu?

*Avrupa Komisyonu’ndan üst düzey bir kaynak, mortgage sektöründeki sorunlar konusunda kamuoyunu uyarmakta geç kaldıkları gerekçesiyle kredi derecelendirme kuruluşlarının kullandığı kuralları gözden geçirileceğini söyledi. Kredi derecelendirme kuruluşları en son Enron’un çökmesinden önce durumu göremedikleri ve gerekli uyarıları yapmadıkları için ağır eleştirilere maruz kalmıştı. Komisyon üyesi Charlie Mc Creevy, “Subprime krizi belirgin hataları ortaya koydu. Kredi kuruluşlarına uygulanan çerçevenin genelini gözden geçirmek durumundayız” dedi.

Yılın krizini yaşıyoruz

RBS, gelişmekte olan piyasalardaki krizin en çok Türkiye’de yankı bulduğunu söyledi. Bankanın uzmanı Lucy Bethell, “İnsanlar bu krizin yılın krizi olacağına inanıyor. Yatırımlar ve satışlar bu yönde şekilleniyor” dedi.

ABD’de inşaat ruhsatı düştü

Dünya, ABD’den gelen her veriyi paraya çeviriyor. Temmuz ayı yeni konut inşaatı ruhsatı verilerinin beklenenden düşük gelmesi moralleri bozan bir başka etken oldu. Temmuz’da 1.4 milyon ruhsat verilmesi beklenirken gerçekleşme 1 milyon 373 binde kaldı. Bu rakam bile satışların artmasına yetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious