'Piyasalarda herşey normal!'

'Piyasalarda herşey normal!'.7958
  • Giriş : 15.05.2006 / 00:00:00

Merkez Bankası Başkanı Yılmaz: "Dalgalanma, ekonomik hedeflerin üzerinde olursa gereken yapılacaktır, şu anda böyle bir durum yok"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Merkez Bankası Durmuş Yılmaz, kurlarda aşağı ve yukarı yönlü hareketlerin her zaman olabileceğini belirterek, "Dalgalanma her zaman oldu. Ancak ekonomik hedeflerin üzerinde değişiklik olursa gereken yapılacaktır. Şu anda böyle bir durum yok. Merkez Bankası'nın volatilibiliteye yaklaşımı mekanik değil" dedi.
Ankara Sheraton Otel'de düzenlenen Koç Grubu'nun 80. kuruluş yıldönümü resepsiyonuna katılan Merkez Bankası Başkanı Yılmaz, burada gazetecilerin sorularını cevapladı. Piyasalarda yaşanan hareketleri değerlendiren Yılmaz, uluslararası likidite hareketleri, cumhurbaşkanlığı ve genel seçim tartışmalarının piyasalardaki hareketlenmelere neden olduğunu söyledi.

Kurlardaki aşağı ve yukarı yönlü hareketlerin her zaman olabileceğini kaydeden Yılmaz, "Dalgalanma her zaman oldu. Ancak ekonomik hedeflerin üzerinde değişiklik olursa gereken yapılacaktır. Şu anda böyle bir durum yok." diye konuştu. Yılmaz, Merkez Bankası'nın döviz kuru ilgili örtülü veya açık bir öngörüsünün olmadığını vurgulayarak, "Volatilibilete hep olmuştur. Merkez Bankası'nın volatilibiliteye yaklaşımı mekanik değil" dedi. Yılmaz, piyasalardaki hareketlenmeler nedeniyle bankanın döviz alım ihalesine bugün itibariyle son verdiklerini, bundan sonrası için de gelişmeleri takip edeceklerini söyledi.

"Kurlardaki dalgalanmayı gerilim noktası olarak görüyor musunuz?" sorusuna Yılmaz, "Gerilim noktası olarak görmüyorum. Uluslararası piyasalarda bir takım değişiklikler oldu. Likidite koşulları bugün itibariyle aynı değil. Bu sadece bizde olmuyor diğer ülkelerde de oluyor, ama bizde şiddeti biraz fazla oluyor. Bunun geçici olduğuna inanıyorum. Geçici olup olmaması durumuna göre Merkez Bankası durumu yeniden değerlendirecektir. Ama şu an biz bunun geçici olduğunu düşünüyoruz. Bizim asıl hedefimiz enflasyon ile mücadele; fiyat istikrarını sağlamak. Bu eğer kalıcı olursa o zaman bizim elimizde bulunan imkanları süratli bir şekilde kullanacağımızı söylüyoruz" diye cevap verdi.

Nisan enflasyonun yüksek çıktığının hatırlatılması üzerine ise Yılmaz, "Nisan ayında sadece biz değil uluslararası kuruluşlar da yanıldı. Biz şu şeyde yanıldık zannedersem. Giyim, ayakkabı, KDV ve gıda maddelerinde yanıldık. Bu kez bunları yakın takip etmek zorundayız; takip de ediyoruz" diye konuştu.

Piyasalarda yaşanan gelişmelerin Merkez Bankası'nın kısa ve orta vade beklentilerinde değişiklik olup olmadığının sorulması üzerine ise Yılmaz, kısa ve orta vadeli beklentilerde bir değişiklik olmadığını, enflasyona ilişkin tahminlerin enflasyon raporunda belirtilenlerin bugün için geçerli olduğunu söyledi. Kısa vadede yeni bir durum ile karşı karşıya olduklarını belirten Yılmaz, "Bu gelişmeleri detaylı bir şekilde değerlendirme durumundayız. Orta vade ile ilgili durumumuzda bir değişiklik yok" şeklinde konuştu.

Yılmaz, bir başka soru üzerine faiz kararı alırken tek bir faktöre bakmadıklarını, Merkez Bankası'nın tüm verilerine bakarak karar verildiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious