Piyasalarda kritik hafta

  • Giriş : 23.03.2009 / 08:23:00

Türkiye'de bu Pazar yerel yönetim seçimleri yapılacak. Piyasalar, seçimlerden sonra IMF ile anlaşma olup olmayacağına bakacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

IMF ile AB Zirvesi'nden kendi harcamalarına yönelik bir gelişme çıkmadı.

2 Nisan'da G20 toplantısının başlaması bekleniyor. IMF kaynaklarının aktarılması gündemde. Bu bağlamda piyasa şu anda bunu bir miktar satın alıyor gibi görnüyor.

Seçim atmosferinden çıktıktan sonra piyasa daha rahat olacak.

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB)işlem gören hisse senetleri haftalık bazda ortalama yüzde 1,79 değer kazandı. İMKB, haftalık bazda 423 puan artarak, 23.615 puandan 24.038 puana yükseldi.

Ekonomistlere göre; önümüzdeki hafta farklı bir hafta olabilir. seçim sonuçlarını alıp satmak isteyenler pozisyonlarını gözden geçirmek isteyebilirler.

Yukarı yönde hareket izlenmesi beklenebilir. Yukarıda 24.500 önemli direnç olarak görünüyor. Bu seviye hacimli geçilmeli.

Mevcut hacim ise 24.500 bölgesini geçmek için yeterli değil. Şu anda sıkışma devam ediyor. 24 bin 500 puan kırılırsa yukarıda 26 bin bölgesine doğru yükseliş başlatabilir ve hareket devam edebilir. 24 bin 500 geçilemediği sürece 24.500 - 23 bin arasında dalgalanma yaşanması beklenebilir.

DOLAR BİR MİKTAR GEVŞEDİ

Yurttiçi döviz piyasasında bir miktar gevşeme yaşandığı gözleniyor. Doların satış fiyatı haftalık bazda yüzde 1,40 gerilerken, avronun satış fiyatı yüzde 3,67 yükseldi.

Doların cuma günü kapanıştaki satışı 1,6860 lira, avronun satış fiyatı da 2,2860 lira oldu.

Bono piyasasında bir miktar kar satışları geldi. Bu işlemlerin karşılığında alınan dövizlerin de satıldığı görünüyor. Bu nedenle döviz piyasası da bir miktar rahatladı. 1.68 piyasa açısından hala çok önemli bir seviye konumunda bulunuyor.

Hareketin devam etmesi durumunda, dolar/TL kurunun 1.68 bölgesine kadar gidebileceği vurgulanıyor.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın (TCMB) 100 baz puanfaiz indirimi kararı alması ve beklentilerin üzerinde indirime gitmemesinin piyasayı bir miktar rahatlattığı ifade ediliyor.

TCMB'nin faiz kararına kadar dolar/TL kuru oldukça kötü bir performans sergiledi. Yurtiçi döviz piyasasında TCMB'nin beklentilerden daha fazla indirim yapılabileceği tahminleri etkili oldu.

Avro/TL kuruna baktığımızda, özellikle müşteri tarafından satıcı geldiği söyleniyor.

FAİZLERDE KAR REALİZASYONU

İMKB Tahvil ve Bono Piyasasında, ağırlıklı ortalamalara göre çeşitli vadelerdeki bono ve tahvillerin haftalık net getirileri ise yüzde 0,18 ile yüzde 0,27 arasında gerçekleşti. Merkez Bankası'nın (TCMB) beklendiği gibi 100 baz puanlık faiz indirimine gitmesinin ardından bir miktar kar realizasyonu ile yükseldi. Uzmanlar, şu aşamada 3 Kasım 2010 vadeli gösterge kağıdın önümüzdeki günlerde izleyeceği hareket aralığının 14.00 ile 14.50 bileşik bandında oluşacağını tahmin ediyorlar.

Ata Yatırım Fon Yöneticisi Cem Tözge Foreks'e yaptığı açıklamada, TCMB'nin beklenen 100 baz puanlık faiz indirimi sonrasında güne 14.18 seviyesinden başlayan gösterge faizin gelen kar satışları ile birlikte yüzde 14.38 bileşik bölgesine kadar yükseldikten sonra şu anda yüzde 14.19 civarında işlem gördüğünü söyledi.

Tözge, TCMB kararı öncesinde pozisyon alan bazı yatırımcıların karlarını realize etmeleri sonucunda faizin tekrar 14.00 bileşik seviyesinin üzerine geldiğini belirtti ve sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Öte yandan gün ortasında yurtdışı piyasalarda görülen toparlanma ve yurtiçi döviz piyasası tarafında TL'nin kuvvetlenmesi yönünde görülen hareketle satışların şu anda durulduğunu gözlüyoruz. Gelecek hafta yurtdışı piyasalara bağlı seyir izlenmesi beklenmektedir.

Şu an için önümüzdeki günlerde izlenecek hareket aralığı yüzde 14.50 ile 14.00 bileşik bandında oluşacak gibi görünüyor. TCMB'nin faiz indirimlerine devam etmesi olasığı bulunsa da, şu an itibariyle uzun vadeli kağıtların Merkez Bankası fonlama faizi ile alakası olmadığını düşündüğümüz için aşağı yönlü hareket potansiyelini düşük görüyoruz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*