Piyasalarda sakin bir gün bekleniyor

Piyasalarda sakin bir gün bekleniyor.15978
  • Giriş : 18.03.2008 / 09:35:00

Sermaye piyasalarında fırtına sonrası sesizlik hakim! Yatırımcılar temkinli, gözler ABD'de...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Küresel türbülansın ortasında gelen AKP kapatma davası dün piyasalarda ağır hasar bıraktı. Borsa yüzde 7 daha eriyerek yılbaşından bu yana en fazla kaybeden hisse senedi piyasası haline gelirken, “1.23’ü geçerse kritik” denilen dolar 1.2750 YTL’ye kadar çıktı. Euro ise bir yıl aradan sonra 2.00 YTL’yi geçti. Bugün ise piyasalarda daha sakin bir gün bekleniyor. ABD Borsası dün JP Morgan ve sağlık sektörü hisselerine gelen alımlarla günü artı kapattı.

BİLONÇOLAR VE FED FAİZİ

Bugün yapılacak FED toplantısı izleniyor. Ayrıca Lehman Borthers’ın 2003 yılından bu yana en düşük kar rakamını açıklaması bekleniyor. Gün içerisinde gelecek şirket haberleriyle piyasalarda küçük çaplı dalgalanmalar yaşansa da analistler, aşırı düşüş sonrası tepki alımlarının gelebileceğini belirtiyor. Diğer taraftan MHP’nin önerdiği Anayasa değişikliğinin yapılması halinde kapatma davasında sürecin çok uzun yılları yayılacağı yönündeki beklentilerin de kısa vadede piyasaları rahatlatması bekleniyor. Bankalar arası piyasada 1.25-26 YTL aralığında işlem gören doların, dış piyasalardaki düşüşe ayak uydurarak bir miktar daha gevşemesi öngörülüyor. Öte yandan, dün 1033 dolara kadar yükselen altın sabah saatlerinde 1000 dolardan satılıyor. Parite ise FED’in 0.75 puan faiz indirimi yapacağı beklentisiyle yeniden 1.58 seviyelerine zorluyor.

YENİ KABUS ENFLASYON

Küresel durgunlukla mücadele eden ülkelerin yeni kabusu enflasyon. Artan enerji ve emtia fiyatları enflasyonu kontrol edilemez noktalara taşıdı. Ülkelerin bundan sonra uzun yıllar enflasyonla mücadele edeceği belirtiliyor. Bu anlamda ilk adımı Çin attı. Çin Başbakanı Wen Jiabao enflasyonu düşürmek için güçlü önlemler alacaklarını açıkladı. Çin'de enflasyon yüzde 8,7 düzeyinde ancak hükümet % 4,8 olan enflasyon hedefini koruyor. Açıklamalar Şangay Borsası'nda % 4 düzeyinde satış getirdi. Wen Jiabo, Çin'in ABD Doları'ndaki sert değer kaybından endişe duyduğunu ve bu değer kaybının ne zaman dibe vuracağını ölçmeye çalıştıklarını söyledi.

Wen, bir basın toplantısında yaptığı açıklamada, Çin'in Yuan'ın değerini bir kur sepetini baz alarak piyasa arz ve talebine göre belirlemeye devam edeceğini ifade etti.

Wen, son günlerde finans piyasalarında dolaşan revalüasyon söylentilerini ise gözardı eden göründü. Wen, Çin'in ekonomik temellerinin güçlü olduğunu belirterek Pekin'in sıkı para politikası ve ihtiyatlı mali politikaya bağlı olduğunu tekrarladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious