'Piyasalardaki dalgalanmalar bir kriz değil'

'Piyasalardaki dalgalanmalar bir kriz değil'.5587
  • Giriş : 01.03.2007 / 00:00:00

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, piyasalardaki dalgalanmaların bir kriz olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dünya piyasalarında da Türkiye'de de sıkıntılı bir durum olmadığını ifade eden Unakıtan, "Ekonomiyi iç ve dış şoklara karşı daha dayanaklı hale getirmişsek bundan korkmanın alemi yok'' dedi.

TBMM'de gazetecilerin sorularına cevap veren Bakan unakıtan, ilaç alımları konusunda Kamu İhale Kanunu'nda değişiklik istemesinin nedenlerini açıkladı. Sağlık Bakanlığı hastanelerinin ilaç alacağı dönemde firmaların bir ıskonto getirdiğini, bu durumda kamunun harcamasının daha az olduğunu vurgulayan Bakan Unakıtan, değişikliğin israfı ve lüzümsüz harcamaları önlemeye dönük olduğunu, ilaçta bir kısıntı yapılmasının sözkonusu olmadığını kaydetti.

Bir gazetecinin, 'Kriz söylentileri var, piyasalardaki dalgalanmayı nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusu üzerine Bakan Unatıkan, ''Hayır. Kriz lafını ağzınıza almayın, çünkü alakası yok bununla" diye konuştu. Türk ekonomisinin küresel ekonomi ile daha iç içe hale geldiğini, bu nedenle de dışardaki gelişmelerden Türkiye'nin de etkilendiğini anlatan Kemal Unakıtan, "Burada şuna bakmak lazım; eğer ekonomiyi iç ve dış şoklara karşı daha dayanaklı hale getirmişsek bundan korkmanın alemi yoktur. Oralarda dalgalar olur bize de hafiften tesir eder ama mühim olan, ekonomimiz artık eski kırılganlığından kurtulmuştur" diye konuştu.

Türk ekonomisinin dış ve iç şoklara karşı çok daha sağlıklı hale geldiğini söyleyen Unakıtan, "Bunu gayet memnuniyetle söylemek istiyorum. Bu hususta yapılacak yapısal reformlara da hükümetimiz sürekli devam ediyor'' dedi.

Bir gazetecinin, ''Bu krizin Türkiye'ye yansıması durumunda bir tedbir alınması gündemde mi?'' diye sorması üzerine kemal Unakıtan, ''Bu bir kriz değildir. Zaten ABD FED Başkanı da söyledi. Dünya piyasalarında çok sıkıntılı bir durum söz konusu değil, Türkiye'de de değil. Küresel ekonomi ile içi içe olduğumuz için oradaki hareketler bizleri de etkiliyor'' şeklinde konuştu.

''Türk parasının aşırı değerlenmesi bizi de rahatsız ediyor'' şeklindeki sözlerinin hatırlatılması üzerine Unakıtan, bu konunun gündemlerinde olduğunu, ancak henüz bir toplantı yapılmadığını kaydetti. Bu konunun ne zaman ele alınacağının sorulması üzerine Unkıtan, ''Benden bir vade almayın şimdi. Ben pek vadeli işlemlerle ilgili değilim. Ben Maliye Bakanı olarak bunu sadece söylemekle mükellefim" diye konuştu.

Bakan Unakıtan, ''Sözleriniz Merkez Bankası'na bir mesaj mı?'' sorusuna da ''Merkez Bankası bizde bağımsız. Ben sadece söylemiş oldum. Bir maliye bakanı konuştuğu zaman ondan anlamak isteyenler anlarlar'' şeklinde cevap verdi. Gazetecilerin ısrarlı sorularına karşılık Unakıtan, ''İyi günler diliyorum hepinize. Hepiniz iyi çocuklarsınız, okumuş çocuklarsınız anlarsınız bunu'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious