'Piyasalardaki hareketliliğe müdahale söz konusu değil'

'Piyasalardaki hareketliliğe müdahale söz konusu değil'.7906
  • Giriş : 15.05.2006 / 00:00:00

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, "Piyasalardaki hareketlilikten dolayı müdahaleye bir ihtiyaç var mı?" sorusuna ''Şu anda bir müdahaleye gerek yok. Herhangi bir müdahale de söz konusu değildir.'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Unakıtan, ''Merkez Bankası biliyorsunuz bağımsız hareket etmektedir. Onun dışında ne Maliye tarafından, ne Hazine tarafından, ne de diğer ekonomik idareler tarafından şu anda bir müdahale söz konusu değildir. Konu bakanlar kurulunda da konuşuldu. Bu konuda tedirgin olunacak; paniğe kapılacak; bir konu söz konusu değildir'' şeklinde cevapladı.
Ankara'da çalışmalarını yürüten IMF heyetini kabulü öncesinde bakanlıkta gazetecilerin sorularını cevaplandıran Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, piyasalarda yaşanan hareketliliği değerlendirdi. Unakıtan yaşanan hareketlenmenin sadece Türkiye'ye has bir şey olmadığını, bunun gelişmekte olan diğer ülkelerde de yaşandığına dikkat çekti. Bu tür hareketlenmelerde öncelikle bir ülkenin bütçede mali disipline uyup uymadığına bakılması gerektiğini kaydeden Unakıtan, ''Bir ülkenin bütçesi mali disipline tam olarak uyuyorsa bu tür hareketlerden katiyyen korkmayacaksınız. Bu tür durumlar dünya konjöktüründe olabilecek durumlardır. Bundan dolayı korkmak, paniğe kapılmak bana göre yanlıştır. Dolayısıyla herkesin sakin olması lazım. Bu tür hareketler olabilir, ondan sonra sular durulur. Hiç merak etmeyin. O ülkenin bütçesi sağlamsa oradan bir sıkıntı gelmez.'' dedi.

"Piyasalardaki hareketlilikten dolayı müdahaleye bir ihtiyaç var mı?" sorusuna Unakıtan, ''Şu anda bir müdahaleye gerek yok. Herhangi bir müdahale de söz konusu değildir. Merkez Bankası, biliyorsunuz bağımsız hareket etmektedir. Onun dışında ne Maliye tarafından, ne Hazine tarafından, ne de diğer ekonomik idareler tarafından şu anda bir müdahale söz konusu değildir. Konu bakanlar kurulunda da konuşuldu. Bu konuda tedirgin olunacak; paniğe kapılacak; bir konu söz konusu değildir'' şeklinde cevapladı.

Bütçede harcamalardaki artışa dikkat çekilmesi üzerine Bakan Unakıtan, bunun dönemsellikten kaynaklandığını belirterek, ''Ödemelerde de gelirler de de dönemsel oynamalar olabilir'' dedi. Unakıtan, Türkiye'nin sağlık alanındaki dönüşüm nedeniyle bazı harcamalarda bulunduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious