Piyasalardaki hareketlilik devam ediyor

  • Giriş : 15.05.2006 / 00:00:00

Piyasalarda geçen haftasonu başlayan sert hareketler bugün haftanın ilk gününde de sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ancak tabii ve geçici olarak bilinen bu keskin hareketlerin sebebi büyük oranda dış piyasalardan kaynaklanırken, içerde ise özellikle 2001 krizinde de ismi geçen Cumhurbaşkanının yeni sosyal güvenlik yasasını veto etmesinin de etkisi olduğu kanaati yaygın.
ıÜüYılın en yüksek seviyelerini gören kurlarda yükseliş yeni haftanın ilk gününde de sürüyor. Dolar/YTL serbest piyasada 1.4430 YTL seviyelerini gördü. Geçen Cuma günü en yüksek 1.4230 YTL'yi gören dolar/YTL, yeni haftaya alıcılı seyrini sürdürerek başladı ve bankalararası piyasada 1.4350-1.4430 YTL aralığında işlem görüyor. Kısa vadede 1.4500 YTL'nin görülebileceğini ileri süren uzmanlar, özellikle MB veya hükümet kanadından piyasalara güven veren açıklamaların gelmesi ile nispeten soğumanın başladığı yönünde görüş belirtiyorlar.

Bono ve tahvil piyasasında da dövizde yaşanan alıcılı seyrin karşılığı olarak satıcılı bir seyir gözleniyor, piyasada bileşikler Cuma günü yüzde 14.50 bileşik seviyelerinin üstüne gelirken, yeni haftada satışlara paralel yükseliş trendi sürüyor.

Bu arada, ıÜüuluslararası yatırım bankası Merrill Lynch'in raporunda ay başından bu yana eşit ağırlıktaki Euro ve dolar sepeti karşısında yaklaşık yüzde 10 değer kaybı yaşayarak son 17 ayın en düşük düzeyine gerileyen Yeni Türk Lirası'nın halen baskı altında olduğuna işaret edildi. Rapora göre, Türk Lirası'nın değerinde meydana gelen kaymanın gerisindeki nedenlerden birincisi, küresel yatırımcıların öndegelen dövizlerde gözlemlenen aşırı oynaklıktan ürkerek yeni yükselen piyasalardaki yatırımlarını kapatmaları. Yani sıcak para sahiplerinin ellerindeki Yeni Türk Lirası'nı satıp dövize dönüp piyasadan çekilmeye başlamaları.

YİNE CUMHURBAŞKANI

İkinci neden, Nisan ayı enflasyonunun beklenenden önemli ölçüde yüksek çıkması ve Merkez Bankası'nın bu yılın sonu için hedeflediği yüzde 5 enflasyon düzeyini tutturma hedefine ulaşma konusunda yaşanan kuşku. Rapora göre üçüncü neden ise Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in sosyal sigortalarla ilgili yasayı kısmen veto etmesinin yatırımcıları S&P ve Fitch gibi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye'nin "BB- olumlu görünüm" notunu artırmaktan vazgeçecekleri şeklindeki kuşkular olduğunu ifade ederken, "Bu yüzden şimdilik ihtiyatlı gitmek gerekir" tavsiyesine de yer veriliyor.


EMTİA FİYATLARI YÜKSELİYOR

Öte yandan, üıÜünlü Amerikalı yatırım danışmanı ve spekülatör George Soros ile birlikte Quantum Yatırım Fonu'nun kurucusu Jim Rogers (63) Fransız Le Monde Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, altının onsunun bin dolara çıkabileceğini ve hammadde fiyatlarındaki artışın en azından 2014 yılına dek sürebileceğini savundu.

ıÜüYükselişin gerisindeki nedenin her zaman olduğu gibi arz-talep ilişkisindeki dengesizlik olduğunu belirten Rogers, talep artarken arzda artışı besleyecek fazla bir kaynağın olmadığına dikkati çekti. Petrol rezervlerinin azaldığını, bakır madeninin hızla tükenmekte olduğunu, son yirmi beş yıl içinde bir tek kurşun madeni ocağının açıldığını, kimsenin maden üretimini artırmak için yatırım yapmadığını anlatan Rogers, öngörülmemiş talep patlaması karşısında bu yüzden arzın yetersiz kaldığını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious