'Piyasalardaki hareketlilik normal, uzun sürmez'

  • Giriş : 15.05.2006 / 00:00:00

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar, geçen Cuma günü altın ve dövizde başlayan hızlı artışın ülkedeki sıcak paradan kaynaklandığını, bu hareketliliğin çok uzun sürmeyeceğine inandığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sıcak paracıların işine yarayacak tarzda birtakım beyanatlarda bulunmanın piyasaları hareketlendirdiğine değinen Cansızlar, "Önümüzdeki dönem seçimler yaklaştıkça program dışı uygulamalar olabilir görüşü biraz piyasaları rahatsız ediyor olabilir. Tabi bu kadar sıcak paranın üzerinde oturan bir ülkede bu tür beyanatlar ve bu tür değerlendirmeler çerçevesinde o sıcak paracıların, karlarını realize ittirmesine zaman zaman zemin hazırladığımızı da buradan ifade etmek istiyorum. Ama bu hareketlilik olağan gelişmedir, ileride toparlanacaktır. Yani piyasaları sinirlendirmek doğru değil" şeklinde konuştu.

Zonguldak Karaelmas Üniversitesi (ZKÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nin organizesiyle "Sermaye Hareketleri ve Türkiye Ekonomisi" konulu konferans düzenlendi. ZKÜ Gösteri ve Konferans Salonu'ndaki konferansta bir konuşma yapan Cansızlar, son 4 yılda yüzde 7.7 büyüme ile Türkiye'nin, Cumhuriyet tarihinin en büyük trendinin yakalandığını belirterek, "Cumhuriyet tarihine baktığımızda ortalama büyüme yüzde 4.5-5 olurdu. Bu büyüme daha çok ithalat ağırlıklı. Bu istihdama yansımadığı için soru işaretleri olduğunu bildirmek istiyorum. 2001'de 8.4 olan işsizlik oranı 2006'da 11.8 olarak gerçekleşti. Realite olarak baktığımızda gerçekte işsizlik oranında iyileşme olmadığını görüyoruz. Kişi başına gelire baktığımızda ülkenin hızla zenginleştiğini görüyoruz. Neden? 2000'lerde 200 milyar dolarlık gayri safi milli hasıla, kişi başına 3 bin dolarlık milli gelir vardı. Şimdi 360 milyar dolarlık gayri safi milli hasıla, kişi başına gelir ise 5 bin dolara çıktı. Kur politikasında düşüş ve TL'nin yüksek olması da bunun bir faktörü olduğunu belirtmek istiyoruz. Bu rakamlar toplumun milli gelir açısından zenginleştiğini gösteriyor. Fakat bu zenginliğin belli katmanlara yayılmadığını görüyoruz. Burada gelir dağılımıyla ilgili bazı problemler olduğunu görüyoruz. Milli gelir dağılımıyla ilgili katsayılara baktığımızda yüzde 40'lardan aşağılara inmediğini ülkemizde görmek mümkün. Gelir dağılımıyla ilgili sorunlar yaşanıyor. Toplum zenginleşiyor ama gelir dağılımı

düzelmediği için düşük gelirli insanların sayısının azalmadığını görmek mümkün" dedi.


CANSIZLAR: "TÜRKİYE 63.4 MİLYAR DOLAR SICAK PARANIN ÜZERİNDE OTURUYOR"

Türkiye'de sıcak paranın 63.4 milyar dolar olduğunu anlatan Cansızlar, "Doğrudan yatırımlar epey artıyor. Net sermaye girişi çok yüksek olsa bile bir kırılganlık olduğunu, gerçekten çok dikkatli olacağımız bir dönemden geçtiğimizi belirtmek istiyorum. Çünkü yoğun sermaye girişi paranın idaresini zorlaştırıyor. Bir rehavete sevkedebiliyor. Sıcak paranın kaynağına baktığımızda 63.4 milyar dolarlık bir sıcak para olgusu var. Türkiye bunun üzerinde oturuyor. Sıcak para her an ülkeyi terketmeye hazır paradır. Fakat 63.4 milyar doların bir anda ülkeyi terketmesinin mümkün olmadığını biliyoruz. Yabancılar bir anda yükleme yaptıklarında zarar görebilirler. O bakımdan yabancıların çok ince bir strateji izlemeleri gerekiyor" şeklinde konuştu.


PİYASADAKİ HAREKETLİLİK UZUN SÜRMEZ

SPK Başkanı Doğan Cansızlar, bir soru üzerine geçtiğimiz Cuma günü borsada başlayan hareketliliğin bugün de devam ettiğini belirterek, "Uzun süreceğini tahmin etmiyorum. Buna bir düzeltme hareketi, kar realize süreci olarak bakıyorum. 63.4 milyar dolarlık sıcak paranın ülkemizden bir anda çıkması mümkün değil. Zaman zaman yabancılar, sıcak paraya sahip olan yatırımcılar, uygun zemin bulduklarında yavaş yavaş karlarını realize etme ihtiyacını duyarlar. Ve tekrar sakinleşerek bir nevi bekleme noktasına gelirler. 2002'de sıcak para gelmeye başladı. 2003 Ocak'ta arttı. 2006 Ocak ayına kadar bu devam etti. Şubat ve Mart'ta hafif dalgalanma oldu. Şu anda bir dalgalanma süreci yaşanıyor" dedi.

Piyasalardaki son hareketliliğin birtakım faktörlere bağlı olduğunu anlatan Cansızlar, gerekçeleri şöyle sıraladı: "Nisan ayında enflasyonda kıpırdama oldu. Acaba enflasyon hedefinde şaşmalar olabilir mi endişesi var. En büyük faktörlerden bir tanesi ise cari işlemler dengesinde gittikçe artan bir bozulma. Özel sektördeki dış borçlanmanın artması, arkasından değişik ülkelerdeki faiz yüzdelerinin artmaya başlaması. Faizler yükselince sermaye, istikrarlı ekonomisi olan ülkelere kayar. Bu kapsamda ekonomi çevrelerindeki beyanatlarımız oluyor. Önümüzdeki dönem seçimler yaklaştıkça program dışı uygulamalar olabilir görüşü biraz piyasaları rahatsız ediyor olabilir. Tabi bu kadar sıcak paranın üzerinde oturan bir ülkede bu tür beyanatlar ve bu tür değerlendirmeler çerçevesinde o sıcak paracıların, karlarını realize etmesine zaman zaman zemin hazırladığımızı da buradan ifade etmek istiyorum. Ama bu hareketlilik olağan gelişmedir, ileride toparlanacaktır. Yani piyasaları sinirlendirmek doğru değil."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious