Piyasaları rahatlatan gelişme ne?

Piyasaları rahatlatan gelişme ne?.17252
  • Giriş : 21.11.2008 / 10:14:00

Sıkıntıda olan dev finans kurumu Citi Group'a Suudi Prensi Alwaleed talip oldu. Mali sektör hisselerine alım geldi. İMKB alıcı açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mali sektörde yeniden gündeme gelen sıkıntıların etkisiyle sert düşüşler yaşayan dünya borsaları Citigroup´un birleşeceği ya da satılacağı haberleriyle toparlandı. Asya borsalarında başlayan yükseliş İMKB'ye de yansıdı. 21 bin puana kadar düşen İMKB endeksi haftanı son gününe yüzde 2 yükselişle başladı. Dün 1.75 YTL'ye kadar yükselen ve akşam saatlerinde 1.70 YTL'ye kadar gerileyen dolar ise 1.68 YTL seviyesine geriledi. Euro ise 2.10 YTL seviyesinden işlem görüyor.

ABD BORSASI ÇÖKTÜ

Wall Street´te son bir saat sendromu bir kez daha yaşanırken endeksler günü % 5-7 kayıpla tamamladı. Otomotiv şirketleri için desteğin Kongre´den çıkacağı yönündeki açıklamalar gün içinde endekslerin % 2 civarında yükselmesini de sağladı.

Açılış öncesi Suudi Prensi Alwaleed´in Citigroup hissesi satın alacağını açıklaması da piyasalara destek verdi. Suudi Arabistan Prensi Alwaleed bin Talal, Citigroup'un yüzde 5'ini kontrol ediyor.

Dün en çok düşen hisselerin başında mali sektör hisseleri geldi. Citigroup % 26 düşüşle yeni bir rekor daha kırarken, 3 bin yatırım bankacısını çıkaracağını duyuran JP Morgan´ın hisseleri % 18 düştü.

GE´nin Singapur´da sermaye arayışında olduğu haberi hisselerin % 11 düşmesine neden oldu. GE haberleri yalanladı.

ABD BONOLARI TARİHİNİN EN DÜŞÜK SEVİYESİNDE

ABD'de hazine bonoların getirileri tarihin en düşük seviyesine kadar indi. Dünya çapında hisse senedi piyasaları gerilerken, derinleşen resesyon da yatırımcıları güvenli araçlara yöneltirken, 2 yıllık bonoda getiri yüzde 1'in de altına indi.

ABD'de işsizlik maaşı başvurularındaki artışın yanında Kongre'nin otomotiv endüstrisini kurtarma planını oylamayı ertelemesi, 2,5,10 ve 30 yıl vadeli bonolarda getirilerin, Hazine tarafından düzenli olarak basılmaya başlandığı tarihten bu yana en düşük seviyelere inmesine neden oldu.

Gösterge niteliğindeki 10 yıl vadeli bonoda getiri 31 baz puan düşüşle yüzde 3.02'ye inerken, 2 yıl vadeli kağıtta getiri 9 baz puan kayıpla 0.97 oldu. 30 yıl vadeli bononun getirisi de 46 baz puan azaldı, 1977'de satışa çıktığından bu yana en düşük seviyesi olan 3.46'ya indi. 5 yıl vadeli bonoda da durum değişmedi, verilerin tutulmaya başlandığı 1954'ten bu yana görülmemiş bir seviye olan yüzde 1.88'e düştü.

Gelişmeleri değerlendiren uzmanlar, "Bu finansal sistemdedeki yok oluşun sürdüğünü, Washington'un ise yetersiz tedbirleri olduğunu gösteriyor" dediler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*