Piyasaları resesyon korkusu sardı

Piyasaları resesyon korkusu sardı.16652
  • Giriş : 22.10.2008 / 10:06:00

Dün, resesyon korkusu finans piyasalarını yeniden ziyaret etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yatırımcılarda artan resesyon korkusu yükselen risk alma arzusunu engellerken, gerilemekte olan interbank oranlarının oluşturacağı olumlu havayı gölgelemekte. Dün açıklanan Chicago aktivite endeksinin 1982 yılından bu güne en düşük seviyeye gerilemesi ve Texas Instrument, Dupont gibi şirketlerin karlılıklarının negative dönmesi yatırımcılar nisbeten daha güvenli olan hazine bonolarına yönelmesinde etkili oldu.

Emtia fiyatlarında talep düşmesine bağlı olarak belirgin gerileme devam etmesi hedge fonların riskli pozisyonlarını boşaltmasında etkili olurken, doların değer kazanmasında etkili olmakta. Rahatlıkla yatırımcı eğiliminden finansal sektördeki erimenin oluşturduğu kaygının yerine ekonominin görünümünün oluşturduğu kaygının aldığını görebilmekteyiz. Resesyonun ciddi şekilde etkisini göstermeye başlaması ile birlikte güven, işsizlik, gelirler ve aktivitelerde sıkıntılar üst seviyelere tırmanacaktır. Tüketici harcamalarının azalması ile birlikte ABD büyümesinin 3. çeyrekte yıllık bazda yüzde 1 seviyelerinde kalacağı tahmin edilmekte.

Atlantik'in diğer yakası İngiltere'de durum çok daha kötü. Sanayi eğilimleri anketi sonuçları bütün moralleri alt üst etti. Artık yatırımcı için uzun süreli ve derin bir resesyon sürpriz olmaz. İngiltere Merkez Bankası, Kasım ayında faiz indirimine gitmek zorunda kalacak.

Avrupa ve ABD borsaları Pazartesi günkü yükselişin ardından olumlu seyri dün terk ettiler. FTSE Eurofirst 300 endeksi yüzde 0.5 gerilerken, Fransız banka hisselerine Fransa hükümetinin 10.5 milyar Euro'luk yardım paketini açıklaması sonrasında alımlar geldi. FTSE 100 yüzde 1.24 gerilerken, S&P 500 yüzde 3.08 değer kaybetti. Bugün Asya borsaları ile yabancı vadeli sözleşmeleri aşağı yönlü seyir izlemekte. Özellikle Nikei 225 yüzde 6 aşağıdan işlem görmekte.

Emtialarda gerileme devam etmekte. ABD petrol fiyatı varil başı 4 dolardan fazla gerilerken, Baz metaller ve altında da gerilemeler devam etti.

Ekim vadeli IMKB – 30 endeksi yüzde 0.61 yükselerek 33.075 puandan kapandı. Artık banka batıklarının birbirini tetikleyerek oluşturacağı “Armagedon” senaryosu kurtarma paketleri sonrasında son buldu. Ama yatırımcı şimdi reel gerçeklerle karşı karşıya. Şirket karları ve ekonomik veriler çok kötü gelmekte. Bunun uzunca bir süre daha devam edeceği kesin. Türkiye cephesinde büyüme rakamları revize edilirek aşağı çekiliyor. 2008 yılı büyüme rakamını yüzde 3.5 ve 2009 yılı büyüme rakamını yüzde 3 olarak öngörmekteyiz. Türkiye'nin bu konjentürde en büyük artısı siyasi istikrar ve tek parti hükümeti. Fakat yurtdışından gelen satışlar IMKB'yi aşağılara çekebilir. Fakat psikolojik olarak 25.000 seviyesinin kırılamaması önemli.

Bugün yurtdışının etkisinde vadeli IMKB endekslerinde satıcılı bir gün geçeceğini tahmin etmekteyiz. Ekim vadeli IMKB – 30 endeksinde 31.500 seviyelerine kadar satış gelebilir fakat yatırımcıların sert dönüşlere dikkatli olması gerekmekte.

TERAMENKUL

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*