Piyasaların gözü bugün yapılacak terör toplantısında

Piyasaların gözü bugün yapılacak terör toplantısında .16633
  • Giriş : 09.10.2007 / 09:36:00

Dolar, güne 1.19 YTL seviyesinin hemen altında başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ankara'da bugün yapılacak olan Terörle Mücadele Yüksek Kurulu toplantısından çıkacak kararlar izlenirken, paritenin de gerilemesinin etkisiyle dolar, güne 1.19 YTL seviyesinin hemen altında başladı. Bankalararası piyasada dün 1.1850/60 YTL'den kapanan en iyi dolar alış ve satış kotasyonları, yüzde 0.34 artışla 1.1890/1.1920 YTL seviyelerine kadar yükseldi.

Yabancı bir bankanın döviz işlemcisi, "Euro/dolar paritesindeki gerileme ve bugünkü toplantıda Kuzey Irak'a müdahale ile ilgili bir karar çıkıp çıkmayacağıyla ilgili tedirginlik kurun yüksek açılmasına neden oldu. Ancak paritedeki düşüş göz önüne alındığında kurun daha yüksek olması gerekirdi. Yüksek fon girişi bunu engelliyor ve faiz indirimleri gelene kadar da lira gücünü korumayı sürdürecek" dedi.

Şırnak ve Diyarbakır'da son iki gün içerisinde toplam 15 askerin PKK militanlarının saldırıları sonucunda hayatını kaybetmesinin ardından konu dün Bakanlar Kurulu'nda ele alındı. Bakanlar Kurulu'ndan sonra konunun bugün ilk kez Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak olan Terörle Mücadele Yüksek Kurulu toplantısında ele alınması kararı çıktı.
Konuyla ilgili olarak dün ayrıca Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt Çankaya'da bir zirve yaptılar.
Aynı bankacı, içeride özellikle güvenlikle ilgili meselelerin izlenmeye devam ederken, dış piyasaların da belirleyici olmayı sürdürdüğüne dikkat çekti. ABD'de Cuma günü açıklanan verilere göre, istihdam artışının Eylül ayında beklentinin biraz üzerinde gelmesi ardından resesyon kaygılarını azaltırken, euro/dolar paritesi de geriledi.

Ancak, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indirimlerine devam edeceği beklentisi, dolardaki güçlenmeyi sınırlı tutuyor. Fed'in 50 baz puanlık faiz indirimi yaptığı 18 Eylül'deki toplantısının tutanakları da bugün akşam açıklanacak.

Öte yandan Brezilya Merkez Bankası dün spot piyasaya müdahale ederek, 13 Ağustos'tan bu yana ilk kez döviz alım ihalesi açtı. Bu ihalenin ardından real dolar karşısında dün günü yüzde 0.83 yükselişle kapattı.

Bankacı, "Brezilya dün realdeki gerilemenin etkisiyle müdahale etti. Ancak bayram öncesi olması ve Türkiye'ye fon girişlerinin sürmesiyle bu müdahalenin bizim üzerimizdeki etkisi sınırlı kaldı" dedi.

Dış piyasaları izlemeye devam eden borsada, bugün açılışta düşüş görülse bile pozitif trendin devam etmesi bekleniyor.

Raymond James araştırmadan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ali Rıza İncekara, "Pozitif trendin devam etmesini bekliyoruz. Açılışta düşük olabilir ama ondan sonra yükselebilir" dedi.

Yatırımcıların ABD borsalarının Cuma günkü rekor seviyelerden kâr realizasyonu yapmaları ve iki aracı kurumun Merrill Lynch & Co'nun notunu düşürmesiyle Dow Jones ve S&P 500 endeksi dün düşük işlem hacmiyle geriledi.

Brezilya Merkez Bankası'nın spot döviz piyasasına iki ay sonra ilk kez müdahale etmesinin ardından, ülkenin para birimi geriledi; Brezilya borsası ise rekor seviyelere yükseldi.

Nikkei endeksi ise Wall Street'te geçen haftanın son işlem gününde görülen rekor seviyelerle ve yenin gerilemesiyle Advantest Corp <6857.T> gibi ihracatçıların edindiği kazançların ardından yükseldi.
Avrupa borsalarında dün baz metal fiyatlarındaki düşüşün maden şirketlerinin hisselerini düşürmesi ve SAP'nin en büyük şirket alımının fiyatının yüksek bulunması ve hisselerinin değer kaybetmesiyle gelen düşüşün ardından bugün yatay veya hafif toparlanmayla açılış bekleniyor.

Terörle Mücadele Yüksek Kurulu'nun bugün yapacağı toplantı ve çıkabilecek önlem kararları piyasada yakından izleniyor. İncekara, "Terör zirvesi gündemdeki konulardan bir tanesi ama çok fazla etkileyeceğini zannetmiyorum" dedi.

Terör olaylarının yarattığı yoğun siyasi gündem ve kâr realizasyonu birleşince İMKB Ulusal 100 Endeksi dün Cuma günkü kapanışa göre yüzde 0.9 değer kaybederek 56,279.09 puana geriledi. İşlem hacmi ise 2.4 milyar YTL seviyesinde gerçekleşti.

REUTERS

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious