Piyasaların gündemi AB

  • Giriş : 26.11.2006 / 00:00:00

Finlandiya’da yapılacak Euro-Med toplantısı, Kıbrıs için çözüm arayışlarına sahne olacak. Mali piyasa oyuncuları, AB sürecine bu pencereden bakarak yön arıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Son iki haftadır iç meselelere ve AB üyeliğine dönük risklere odaklanan piyasalar, dış gelişmelere kulaklarını kapamış görünüyor. Bu kapsamda, önümüzdeki hafta, Finlandiya’nın ev sahipliğinde 26- 27 Kasım’da gerçekleştirilecek Avrupa Akdeniz Dışişleri Bakanları Toplantısı (Euro-Med) piyasalar açısından da kilit önem taşıyor. Kıbrıs Güney kesiminin de katılacağını açıkladığı toplantıdan çıkacak mesajlar, olumlu senaryoya göre, borsayı 38 bin 500’ün üzerine taşıyabilir. Olumsuz senaryoda 36 bin 500’e kadar bir geri çekilme öngörülse de, olumlu senaryonun gerçekleşme ihtimalinin daha fazla olduğu üzerinde duruluyor.

HAFTALIK KAYIP YÜZDE 2.2

Piyasalardaki yön arayışı AB konusuna kilitlenince, dış piyasalardaki olumlu seyir içeriye yansıtılmadı ve özellikle borsa tarafında sert düşüşler yaşandı. Haftaya 38 bin puanın üzerinde başlayan İMKB’de iki gün yaşanan hafif yükselişler, kayıpları telafi etmeye yetmedi. Geçen cuma kapanışını 38 bin 432 puandan yapan borsa, ekside bitirdiği bu hafta da yüzde 2.2 değer kaybetti. Son iki haftadır global ve özellikle gelişmekte olan piyasalardan ayrıştığımıza dikkat çeken Eczacıbaşı Menkul Değerler Hisse Senedi Portföy Yönetim Müdürü Ali İlhan, bu piyasalar yukarı giderken, Kıbrıs konusunda tanınan sürenin daralması sebebiyle iç piyasada satışlar yaşandığını belirtti. Hafta sonundaki Euro-Med toplantısından iyi haberler gelme olasılığının daha yüksek olduğuna işaret eden İlhan’a göre, “Borsada 37 bin 500 seviyesi, bu olasılık doğrultusunda alım yapmak için iyi bir seviye haline geldi.” Önümüzdeki hafta özellikle borsa açısından daha olumlu bir seyir beklediğini belirten İlhan, “Olumlu senaryoya göre, endeksin 38 bin 700 seviyelerini görme ihtimali oldukça kuvvetli. Olumsuz senaryoda borsa 36 bin 500’de tutunabilir. Ancak bunun için çok daha sert açıklamalar gelmesi gerekir ki, bunun olacağını sanmıyorum” yorumu yaptı

DOLARDA DÜŞÜŞ OLASI

Döviz tarafında ise bu hafta eurodaki yükseliş hareketi dikkat çekici hale geldi. Yukarı trend beklentisi yüksek olan euro, bu hafta içinde 1.30 doların üzerine çıkarken, iç piyasada euro haftalık bazda yüzde 4.3 değer kazandı. Dolarda ise bu oran yüzde 2,14 olarak gerçekleşti. Hafta içinde dolarda görülen 1,48 YTL seviyesinin yerli oyuncular tarafından pozisyon açmak için iyi bir seviye olarak görüldüğünü ve bu seviyelerde yabancı alışlarının başladığını belirten Finansbank Döviz Masası Yönetmeni Umut Utkan, yerli oyuncuların ısrarlı satışları sonrası dolarda gerilemeye yol açtığını söyledi. “Eğer Kıbrıs sorunu bir şekilde ötelenir ve AB süreci kesintiye uğramazsa, dolarda aşağı hareket görülebilir” diyen Utkan, parite etkisine ilişkin, şu görüşleri dile getirdi: “Euro-dolar paritesinde 1.30’un üzeri seviyenin kalıcı olup olmayacağını kesin olarak söylemek zor. Ancak eğer önümüzdeki haftayı da 1.30’un üzerinde geçirirsek, bir sonraki hedef 1.32 olacak.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious