''Piyasaların tercihi uyumdan yana'

  • Giriş : 15.04.2007 / 00:00:00

Bakan Babacan, Türkiye'ye ilişkin iç ve dış piyasaların tercihinin, tek parti iktidarı, güçlü hükümet ve hükümetle uyum içinde çalışan bir cumhurbaşkanı olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ali Babacan, Washington'da IMF ve Dünya Bankası'nın bahar dönemi toplantılarına katıldıktan sonra basın toplantısı düzenledi.

Babacan, Ankara'daki 'Cumhuriyet Mitingi' için "Bu gibi hareketler hukuki sınırlarda olduğu sürece 'en doğal hak'.. Ancak, hem düzenleyenlerin, hem katılanların, hem de diğer çevrelerin demokratik sisteme güvenmesi gerekiyor" dedi.

Kuzey Irak'a müdahale senaryolarının ekonomiye etkisine ilişkin bir soru üzerine Babacan, Türk ekonomisinin eskiye oranla, içeride ve dışarıdaki gelişmelere karşı çok daha dayanıklı olduğunu belirtti.

Erdoğan: "Rejim sağlıklı, açıklamalar isabetsiz"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, ''Rejim tehdit altında'' sözlerine tepki gösterdi. Erdoğan, yaklaşımı ''çok isabetsiz ve yanlış'' bulduğunu söyledi.

Dün akşam Almanya'ya hareketinden önce basın toplantısı düzenleyen Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in açıklamalarını değerlendirdi.

Erdoğan, "Türkiye en sağlıklı dönemini yaşıyor ekonomik hayatta, siyasi hayatta durum böyle, yaklaşımı çok çok isabetsiz buluyorum, çok yanlış bir tespit" dedi.

Başbakan Erdoğan, Cumhuriyet Mitingi için de, "Bir sivil toplum kuruluşu demokratik hakkını kullanmıştır" yorumunu yaptı.

Erdoğan, 18 Nisan'daki MKYK toplantısından çıkacak kararla süreci noktalayacaklarını, kararın kendisi içinde bağlayıcı olduğunu söyledi.

"Bir yerde işi noktalayacağımız bir toplantı olacaktır, ordan çıkacak olan karar beni bağlayıcı bir karardır" diyen Erdoğan, Cumhurbaşkanı adayının 19 Nisan ya da 20 Nisan'da açıklanabileceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious