Piyasalarla ilgili beklentiler

Piyasalarla ilgili beklentiler.15488
  • Giriş : 06.07.2009 / 13:55:00

A Yatırım Analisti Oğuz Ayhan ''Diğer borsalarla korele (paralel) hareket etmeye başlayacağımız bir döneme gireceğimizi düşünmekteyiz'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ayhan, bu hafta piyasadaki beklentilere ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, mevcut durumda gelişmekte olan ekonomiler ile gelişmiş ekonomiler arasında borsa performansları olarak ayrışmalar görüldüğünü belirtti.

Son iki ay içinde ABD'den gelen verilerin kafaları karıştırdığını ve konut piyasasında henüz daha iyileşme gözükmemesinin moralleri bozduğunu dile getiren Ayhan, şunları kaydetti:

''Gelişmekte olan ekonomilerde iyimserlik kısmen de olsa devam etmekte. İyimserliğim kaynağını; emtia ihraççı ülkeler için emtia fiyatlarındaki artışa, maliye politikalarının etkinliği açısından rezervlerin çok oluşuna ve son olarak da finans krizinin içinden çıkmaya çalıştığımız için bankacılık sektörünün sağlığına bağlayabiliriz.

Son gerekçe Türkiye'de yaşanan son ralli açısından verilebilecek en makul gerekçe kuşkusuz. Fakat rallinin artık son demlerini yaşadığını düşünmekteyiz. Diğer borsalarla korele hareket etmeye başlayacağımız bir döneme gireceğimizi düşünmekteyiz. Çünkü gerek petrol özelinde emtia fiyatlarının gevşemesi, gerek maliye politikalarında belirli eşik değerlerinin olması borsalar üzerinde baskı yaratmaya başlamıştır.''

Ayhan, bu süreçte hali hazırda ülke-içi siyasi gerginliklerin ve IMF anlaşması belirsizliğinin Türkiye'nin etkilenme derecesini artıracak unsurlar olarak ön plana çıktığını söyledi.

Bu hafta yurt içi Mayıs sanayi üretimi verisi takip edileceğini ifade eden Ayhan, yüzde 13,8 küçülmeyle beklentilerden bir hayli uzaklaşan GSYH verisi sonrası beklentilerden kötü bir veri gelmesinin borsa üzerinde olumsuz şekilde etkili olacağını da bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*