Piyasalarla kim oynuyor

  • Giriş : 28.06.2006 / 00:00:00

"Büyük bir yabancı banka dalgalanmada etkin rol oynuyor. Bu banka sıcak parayı Türkiye’ye getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Merkez Bankası'nın ardı arkasına gelen müdahalelerine rağmen piyasaların durulmamasının arka planında yabancı büyük bir bankanın yattığı ileri sürüldü. Yerlilerse açık pozisyon kapatmaya çalışıyor.

Piyasa hareketlerini izleyen uzmanlar, bu bankaya Türkiye’de bankacılık yapma izni verilerek büyük bir hata yapıldığını belirterek, “Söz konusu banka başta olmak üzere yabancı bankalar, şu anda her alanda pozisyon almış durumda. Faizi de dövizi de yabancılar kontrol ediyor. Çok büyük fonlara sahip olduğu için Merkez Bankası’nın müdahalelerini etkisiz hale getirebiliyorlar" dediler.

Merkez Bankası’nın ikinci olağanüstü PPK toplantısının ardından aldığı kararlar ve bu kararların uygulamadaki etkilerini değerlendiren uzmanlar, Türkiye ekonomisinin yüzde 30 civarında küçülmesine yol açan dalgalanmanın nedenleri ve geleceğe ilişkin şu tespitleri yaptılar:

İSTEDİKLERİ ŞEY SEÇİM

“Büyük bir yabancı banka şu anda piyasalarda etkin rol oynuyor. Bu banka sıcak paranın Türkiye’ye getirilmesinde büyük pay sahibiydi. Şimdi de çıkmasında aynı rolü üstlenmiş durumda. Ellerindeki YTL kağıtları hızla satıyorlar. Bu bankayla birlikte diğer yabancı yatırımcılar şu anda pozisyon açmıyor. Pozisyon açılmadığı için dalga durulmuyor. Bütün beklentileri ve istekleri erken seçim. seçim olacak ve buradan çıkacak sonuca göre yeniden pozisyon alınacak. Döviz satılıp YTL yatırımlara geçilecek. Verdikleri mesaj, seçim olmadığı sürece dalgalanmanın bitmeyeceği. Bir anlamda Hükümeti erken seçime zorluyorlar. Beklenti o ki, seçimlerden sonra dolar kuru 1.40’lara kadar gerileyecek."

DOLAR 1.50’YE İNEBİLİR

“Şu anda Merkez Bankası’nın döviz satışı ve likidite çekme operasyonları piyasalarda bir, en fazla 1.5 ay rahatlama sağlayabilir. Bu süre açık pozisyonu olanlara döviz almak için iyi bir fırsat sunuyor. Merkez, aynı kararlılığı sürdürdüğü taktirde bu süreç içerisinde dolar 1.50’lere kadar inebilir de. Ancak, 1.5 ay sonra dengeler yeniden bozulacaktır. Çünkü haziran, ardından da temmuz enflasyonu açıklanacak. Enflasyon haziranda yüzde 10’ları, temmuzda yüzde 12’yi aşacaktır. Bu nedenle Merkez Bankası’nın temmuz enflasyonuyla birlikte hatta daha öncesinde yeni politikalar geliştirmesi gerekiyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious